statystyki

Wykładnia „ruchu pojazdu” niekorzystna dla ofiar wypadków

autor: Piotr Szymaniak29.11.2017, 07:30; Aktualizacja: 29.11.2017, 07:57
Trybunał dodał, że ani kwestia tego, czy pojazd był unieruchomiony, ani tego, czy jego silnik w chwili wypadku był włączony bądź nie, nie jest rozstrzygająca.

Trybunał dodał, że ani kwestia tego, czy pojazd był unieruchomiony, ani tego, czy jego silnik w chwili wypadku był włączony bądź nie, nie jest rozstrzygająca.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że odpowiedzialność za szkody związane z ruchem pojazdów nie obejmuje sytuacji, w których w chwili wypadku pojazd był wykorzystywany jako narzędzie pracy, a nie środek transportu. Uznał też, że samo pojęcie ruch pojazdu na gruncie prawa europejskiego należy w każdym państwie interpretować w ten sam sposób.

Wyrok TSUE dotyczył wypadku, do którego doszło na portugalskiej plantacji winorośli. W 2006 r. pracująca w gospodarstwie rolnym kobieta rozpryskiwała herbicyd, który znajdował się w zbiorniku doczepionym do ciągnika. Pojazd był włączony, bo silnik traktora napędzał pompę rozpylającą środek do zwalczania chwastów. Ciężar maszyny, drgania silnika, a także silny deszcz doprowadziły do obsunięcia się ziemi. Ciągnik stoczył się ze zbocza i zmiażdżył kobietę. Mąż zmarłej domagał się odszkodowania zarówno od właścicieli gospodarstwa, jak i firmy, w której ubezpieczony był ciągnik. Sąd pierwszej instancji zasądził odszkodowanie jedynie od rolników, uwalniając od odpowiedzialności zakład ubezpieczeń. Stwierdził, że ciągnik nie uczestniczył w wypadku drogowym objętym ubezpieczeniem w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych, ponieważ wypadek ten nie miał miejsca w ramach używania ciągnika jako środka transportu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodzili się zarówno mąż ofiary, jak i właściciele gospodarstwa, którzy argumentowali, że do wypadku doszło w trakcie wykonywania prac rolnych, co oznacza, że powinien być objęty umową ubezpieczenia. Niezależnie od tego, czy pojazd był zaparkowany i czy miało to miejsce na drodze publicznej czy gruntowej w gospodarstwie. Poza tym skarżący podnosili, że umowa ubezpieczenia obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody spowodowane przez narzędzia połączone z ubezpieczonym pojazdem i powstałe w związku z jego pracą.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane