statystyki

Wykładnia „ruchu pojazdu” niekorzystna dla ofiar wypadków

autor: Piotr Szymaniak29.11.2017, 07:30; Aktualizacja: 29.11.2017, 07:57
Trybunał dodał, że ani kwestia tego, czy pojazd był unieruchomiony, ani tego, czy jego silnik w chwili wypadku był włączony bądź nie, nie jest rozstrzygająca.

Trybunał dodał, że ani kwestia tego, czy pojazd był unieruchomiony, ani tego, czy jego silnik w chwili wypadku był włączony bądź nie, nie jest rozstrzygająca.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że odpowiedzialność za szkody związane z ruchem pojazdów nie obejmuje sytuacji, w których w chwili wypadku pojazd był wykorzystywany jako narzędzie pracy, a nie środek transportu. Uznał też, że samo pojęcie ruch pojazdu na gruncie prawa europejskiego należy w każdym państwie interpretować w ten sam sposób.

Wyrok TSUE dotyczył wypadku, do którego doszło na portugalskiej plantacji winorośli. W 2006 r. pracująca w gospodarstwie rolnym kobieta rozpryskiwała herbicyd, który znajdował się w zbiorniku doczepionym do ciągnika. Pojazd był włączony, bo silnik traktora napędzał pompę rozpylającą środek do zwalczania chwastów. Ciężar maszyny, drgania silnika, a także silny deszcz doprowadziły do obsunięcia się ziemi. Ciągnik stoczył się ze zbocza i zmiażdżył kobietę. Mąż zmarłej domagał się odszkodowania zarówno od właścicieli gospodarstwa, jak i firmy, w której ubezpieczony był ciągnik. Sąd pierwszej instancji zasądził odszkodowanie jedynie od rolników, uwalniając od odpowiedzialności zakład ubezpieczeń. Stwierdził, że ciągnik nie uczestniczył w wypadku drogowym objętym ubezpieczeniem w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych, ponieważ wypadek ten nie miał miejsca w ramach używania ciągnika jako środka transportu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodzili się zarówno mąż ofiary, jak i właściciele gospodarstwa, którzy argumentowali, że do wypadku doszło w trakcie wykonywania prac rolnych, co oznacza, że powinien być objęty umową ubezpieczenia. Niezależnie od tego, czy pojazd był zaparkowany i czy miało to miejsce na drodze publicznej czy gruntowej w gospodarstwie. Poza tym skarżący podnosili, że umowa ubezpieczenia obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody spowodowane przez narzędzia połączone z ubezpieczonym pojazdem i powstałe w związku z jego pracą.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane