statystyki

Opinia Ordo Iuris to nie wytyczne

autor: Emilia Świętochowska13.11.2017, 07:15; Aktualizacja: 13.11.2017, 08:26
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

O rozpowszechnianiu wśród prokuratorów opinii Ordo Iuris na temat karania za nielegalną aborcję jako pierwsza napisała w zeszłym tygodniu na swoim blogu dziennikarka „Polityki” Ewa Siedlecka.źródło: ShutterStock

Ścisłe kierownictwo prokuratury odcina się od pisma zawierającego wskazówki dla śledczych o tym, jak ścigać osoby, które pomagają kobietom dokonać aborcji. Autorem instrukcji jest ultrakonserwatywna organizacja Ordo Iuris.

– Opinia tej instytucji nie stanowi wytycznych ani zaleceń do stosowania w postępowaniach przygotowawczych. Przesłano ją prokuraturom jedynie po to, aby zapoznały się z nią jako z jednym ze stanowisk reprezentowanych w ważkiej sprawie społecznej – wyjaśnia rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. – Wiążące dla podległych prokuratorów pisma w postaci wytycznych, poleceń i zarządzeń mogą pochodzić jedynie od prokuratora generalnego i jego zastępców – podkreśla.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ciekawy(2017-11-13 10:48) Zgłoś naruszenie 30

    To może w drodze dostępu do informacji publicznej ktoś zapyta Prokuraturę Krajową, jakie inne niż to jedno "ze stanowisk reprezentowanych w ważkiej sprawie społecznej" było jeszcze przesłane do prokuratur na terenie kraju? I od kiedy to prokuratura ma kierować się przy realizowaniu zasady legalizmu stanowiskami prywatnych organizacji, nawet jeśli złożonych z prawników?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane