statystyki

Opinia Ordo Iuris to nie wytyczne

autor: Emilia Świętochowska13.11.2017, 07:15; Aktualizacja: 13.11.2017, 08:26
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

O rozpowszechnianiu wśród prokuratorów opinii Ordo Iuris na temat karania za nielegalną aborcję jako pierwsza napisała w zeszłym tygodniu na swoim blogu dziennikarka „Polityki” Ewa Siedlecka.źródło: ShutterStock

Ścisłe kierownictwo prokuratury odcina się od pisma zawierającego wskazówki dla śledczych o tym, jak ścigać osoby, które pomagają kobietom dokonać aborcji. Autorem instrukcji jest ultrakonserwatywna organizacja Ordo Iuris.

– Opinia tej instytucji nie stanowi wytycznych ani zaleceń do stosowania w postępowaniach przygotowawczych. Przesłano ją prokuraturom jedynie po to, aby zapoznały się z nią jako z jednym ze stanowisk reprezentowanych w ważkiej sprawie społecznej – wyjaśnia rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. – Wiążące dla podległych prokuratorów pisma w postaci wytycznych, poleceń i zarządzeń mogą pochodzić jedynie od prokuratora generalnego i jego zastępców – podkreśla.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ciekawy(2017-11-13 10:48) Zgłoś naruszenie 30

    To może w drodze dostępu do informacji publicznej ktoś zapyta Prokuraturę Krajową, jakie inne niż to jedno "ze stanowisk reprezentowanych w ważkiej sprawie społecznej" było jeszcze przesłane do prokuratur na terenie kraju? I od kiedy to prokuratura ma kierować się przy realizowaniu zasady legalizmu stanowiskami prywatnych organizacji, nawet jeśli złożonych z prawników?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane