statystyki

Sejm: Aborcja eugeniczna sprzeczna z konstytucją

autor: Piotr Szymaniak13.03.2018, 07:43; Aktualizacja: 13.03.2018, 08:49
W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem komitetu „Zatrzymaj aborcję”, który przewiduje uchylenie możliwości przerwania ciąży ze względu na upośledzenie płodu

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem komitetu „Zatrzymaj aborcję”, który przewiduje uchylenie możliwości przerwania ciąży ze względu na upośledzenie płoduźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Polskie prawo zezwala na legalne przerwanie ciąży tylko w trzech, ściśle określonych przypadkach. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. z 1993 r. nr 17 poz. 78 ze zm.) jest to możliwe gdy:

● ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki (pkt 1);

● badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (pkt 2);

● lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem gwałtu (pkt 3).

W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem komitetu „Zatrzymaj aborcję”, który przewiduje uchylenie możliwości przerwania ciąży ze względu na upośledzenie płodu. Równolegle (na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości) przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie w sprawie zgodności z konstytucją art. 4a ust. 1 pkt 2. Stanowisko w sprawie przedstawił już marszałek Sejmu, którego zdaniem dopuszczenie aborcji eugenicznej jest niezgodne z art. 30 chroniącym godność człowieka oraz art. 38 i wynikającym z niego nakazem ochrony życia.

W przesłanym do TK stanowisku marszałek Sejmu wychodzi z założenia, że godność przynależy człowiekowi nie tylko od chwili urodzenia, lecz także w okresie prenatalnym. Natomiast ze względu na trudności w ustaleniu momentu, od którego człowiekowi przysługuje ochrona prawna, najuczciwiej jest przyjąć, że już od poczęcia.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • sada(2018-03-13 12:20) Zgłoś naruszenie 52

  Słusznie. Powinni także rozważyć, czy w świetle konstytucji kobieta jest człowiekiem, bo to także wydaje się pozostawać dla wielu (p)osłów kwestią budzącą kontrowersję i domagającą się stosownych regulacji.

  Odpowiedz
 • abcd(2018-03-13 15:19) Zgłoś naruszenie 32

  Ostrzegam wszystkich entuzjastów zmuszania kobiet do urodzenia chorego płodu. Jeśli można zmusić kobietę do urodzenia chorego płodu, to przecież tym bardziej powinna urodzić płód całkowicie zdrowy! Zatem zakaz aborcji eugenicznej spowoduje wprowadzenie w przyszłości zakazu przerywania ciąży, która jest wynikiem gwałtu.

  Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowa(2018-03-13 13:53) Zgłoś naruszenie 23

  500+ należy się od poczęcia? Podstawa do odliczenia podatkowego też powstaje po poczęciu? A może jeszcze możliwość dziedziczenia przed porodem? Niech ktoś spróbuje ciężarnej matce zabrać prawa rodzicielskie. Chcę zobaczyć jak zostaje ubezwłasnowolniona do czasu porodu albo ktoś zadecyduje o cesarskim cięciu lub wcześniejszym porodzie - ze względu na dobro dziecka i ochronę jego praw!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane