statystyki

Życzenie śmierci tylko na trzeźwo?

autor: Piotr Szymaniak07.11.2017, 07:31; Aktualizacja: 07.11.2017, 08:21
Jak podkreśla dr Małecki, najważniejsze, by żądanie spowodowania śmierci było stanowcze

Jak podkreśla dr Małecki, najważniejsze, by żądanie spowodowania śmierci było stanowczeźródło: ShutterStock

Przeżywający zawód miłosny mężczyzna chciał umrzeć. O pomoc poprosił kolegę (wręczył mu załadowany pistolet). Prośba została spełniona. Problem w tym, że zarówno sprawca, jak i ofiara byli pijani. Prokuratura w ostatnich dniach zakwalifikowała czyn jako przestępstwo z art. 148 kodeksu karnego, za które grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. I wywołała lawinę komentarzy prawników.

Choć gest kolegi przypomina pomoc przy samobójstwie (art. 151 k.k.), to taka kwalifikacja – z oczywistych względów – jest niemożliwa. Pytanie jednak, czy nie należałoby rozważać zastosowania art. 150 k.k. Przepis ten stanowi: kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Sankcja jest więc o wiele łagodniejsza.

Zeznania innych uczestników feralnej imprezy zawierają pewne niespójności, ale potwierdzają co do zasady wersję oskarżonego. Pomimo tego, jak zaznacza Jan Andrejczuk, prokurator rejonowy w Hajnówce, na tym etapie sprawy może być mowa jedynie o zabójstwie.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane