statystyki

Życzenie śmierci tylko na trzeźwo?

autor: Piotr Szymaniak07.11.2017, 07:31; Aktualizacja: 07.11.2017, 08:21
Jak podkreśla dr Małecki, najważniejsze, by żądanie spowodowania śmierci było stanowcze

Jak podkreśla dr Małecki, najważniejsze, by żądanie spowodowania śmierci było stanowczeźródło: ShutterStock

Przeżywający zawód miłosny mężczyzna chciał umrzeć. O pomoc poprosił kolegę (wręczył mu załadowany pistolet). Prośba została spełniona. Problem w tym, że zarówno sprawca, jak i ofiara byli pijani. Prokuratura w ostatnich dniach zakwalifikowała czyn jako przestępstwo z art. 148 kodeksu karnego, za które grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. I wywołała lawinę komentarzy prawników.

Choć gest kolegi przypomina pomoc przy samobójstwie (art. 151 k.k.), to taka kwalifikacja – z oczywistych względów – jest niemożliwa. Pytanie jednak, czy nie należałoby rozważać zastosowania art. 150 k.k. Przepis ten stanowi: kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Sankcja jest więc o wiele łagodniejsza.

Zeznania innych uczestników feralnej imprezy zawierają pewne niespójności, ale potwierdzają co do zasady wersję oskarżonego. Pomimo tego, jak zaznacza Jan Andrejczuk, prokurator rejonowy w Hajnówce, na tym etapie sprawy może być mowa jedynie o zabójstwie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane