statystyki

Niekulturalna wypowiedź to nie krytyka

autor: Paulina Szewioła14.12.2017, 16:00
szef, kłótnia

Swoboda wypowiedzi, w szczególności odnosząca się do oceny wykonywania funkcji organu wykonawczego gminy, nie musi ograniczać się jedynie do poglądów przychylnych, lecz może obejmować także oceny negatywneźródło: ShutterStock

 W przypadku sporów politycznych z zakresu dozwolonej krytyki nie można wykluczyć dosadnych sformułowań, jednak ich użycie musi być usprawiedliwione konkretnymi okolicznościami.

Wójt gminy Ł. (J.K.) i jego kontrkandydat na ten urząd (W.T.) od pewnego czasu pozostają w sporze dotyczącym spraw związanych z zarządzaniem tą jednostką samorządu terytorialnego. Ich konflikt eskalował, gdy pewnego razu mężczyźni spotkali się na korytarzu urzędu gminy. Wówczas J.K. wyciągnął do W.T. rękę na powitanie, a jego oponent ją odtrącił, kwitując, że „oszustom, kłamcom i złodziejom ręki nie podaję”. Świadkami tej sytuacji były osoby załatwiające sprawy w urzędzie.

W związku z tym zdarzeniem wójt wytoczył W.T. powództwo w sprawie naruszenia dóbr osobistych.

Sąd I instancji uznał, że w realiach niniejszej sprawy sformułowanie użyte przez pozwanego niewątpliwie godziło w dobre imię i godność powoda. W uzasadnieniu wskazał, że co prawda, sprawujący funkcje publiczne narażeni są na krytykę, jednak nie oznacza to, że automatycznie można wypowiadać krzywdzące twierdzenia pod ich adresem. Ewentualna negatywna ocena powinna zostać sformułowana natomiast w sposób, który nie uwłacza godności człowieka. Nie może być napastliwa, podyktowana osobistymi animozjami oraz zmierzać do obrażenia lub ośmieszenia osoby publicznej. Powinna opierać się na faktach, które potwierdzałyby, że dany człowiek rzeczywiście dopuścił się zarzucanego jemu naruszenia porządku prawnego.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane