46,7 mln zł – tyle dodatkowych środków ma otrzymać w tym roku prokuratura. Zdecydowana większość tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup nowych budynków (blisko 32 mln zł), a reszta pomoże pokryć rosnące koszty prowadzenia postępowań przygotowawczych.
To jeden z punktów nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 r., który poparli posłowie z sejmowej komisji sprawiedliwości.
Jak przekonywał na posiedzeniu prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, śledczy prowadzą coraz więcej skomplikowanych postępowań gospodarczych, które wymagają zamawiania kosztownych opinii i analiz z dziedziny księgowości. W praktyce oznacza to problemy z finansowaniem tych śledztw. Ponadto komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała też poprawkę dotyczącą pozyskania dodatkowych środków na zakup (jeszcze w tym roku) nieruchomości na siedzibę Prokuratury Krajowej. Święczkowski tłumaczył, że obecnie PK wydaje ok. 9 mln zł rocznie na wynajem budynku od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (10-letnia umowa została podpisana w 2012 r.). – Nie możemy tam ponosić żadnych długotrwałych nakładów inwestycyjnych związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa systemów informatycznych i właściwych warunków pracy dla prokuratorów – mówił.
Mimo apeli środowiska projekt przygotowany przez resort finansów nie przewiduje żadnych dodatkowych pieniędzy na nowe etaty dla asystentów prokuratorów (PK domagała się 20 mln zł dla 300 nowych pracowników). Według wyliczeń Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP jeden asystent przypada u nich na 15 śledczych, a w sądach jeden asystent na trzech sędziów. Podobnie wątpliwie wygląda sprawa podwyżek dla prokuratorskiego personelu pomocniczego na 2018 r. Z powodu zamrożenia płac całej budżetówki średnie wynagrodzenie pracowników prokuratury oscyluje dziś na poziomie 2,6 tys. zł brutto. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zadeklarował na komisji sejmowej, że resort w projekcie budżetu wydzielił pewne środki na podwyżki, ale ich dalsze losy zostaną przesądzone na dalszym etapie prac nad ustawą na 2018 r.