statystyki

Za brak mieszkań dla eksmitowanych lokatorów gmina zapłaci odszkodowanie

autor: Marcin Nagórek31.10.2017, 19:00
blok mieszkanie nieruchomości

Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są zobowiązane do dnia jego opróżnienia co miesiąc uiszczać odszkodowanie.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność w budynku mieszkalno-usługowym, w którym wynajmuję lokale nie tylko firmom, ale też osobom fizycznym. Mimo wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego od gminy te osoby mieszkały w nich jeszcze trzy lata. Gmina nie miała lokali, oni nie płacili, a ja ponosiłem wszystkie koszty – ok. 20 tys. zł. Czy mogę żądać od gminy odszkodowania? Jeśli tak, czy również za okres po opuszczeniu lokali?

Z informacji czytelnika wynika, że osoby, które mieszkały u niego, nie miały ku temu żadnego tytułu prawnego, bowiem orzeczono wobec nich eksmisje z prawem do lokali socjalnych od gminy, przy czym ta od lat nie realizowała swojej powinności. Właściciel nieruchomości ma możliwość złożenia pozwu przeciwko gminie o odszkodowanie tytułem bezprawnego zajmowania lokali przez lokatorów. Odszkodowanie będzie jednak przysługiwało tylko za okresy, w których faktycznie w nich przebywali.

Zasadne roszczenie

W omawianej sprawie trzeba się odnieść przede wszystkim do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz norm zawartych w kodeksie cywilnym (dalej: k.c.). W pierwszej ustawie, w jej art. 18 ust. 1 postanowiono, że osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są zobowiązane do dnia jego opróżnienia co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Zatem już z tego wynika, że brak umowy najmu nie uchyla obowiązku opłacania comiesięcznego odszkodowania za zajmowany lokal.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane