statystyki

Państwo nie powinno zarabiać na błędach władzy

20.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 20.11.2018, 07:36
Jan Górski zwraca uwagę, że spraw przeciwko Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego jest dużo, bo istnieje wiele podstaw prawnych i faktycznych do uzyskania odszkodowania.

Jan Górski zwraca uwagę, że spraw przeciwko Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego jest dużo, bo istnieje wiele podstaw prawnych i faktycznych do uzyskania odszkodowania.źródło: ShutterStock

 Dlatego pozwy o odszkodowanie za bezprawne działanie lub zaniechanie organów władzy powinny być zwolnione z opłaty. Petycja w tej sprawie wpłynęła niedawno do Sejmu.

Jej autorka, Barbara Kasak, wnioskuje o zmianę art. 96 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 300 ze zm.). Postuluje dodanie pkt 14, który zwalniałby z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych stronę dochodzącą odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie organu władzy publicznej, o którym mowa w art. 417 kodeksu cywilnego.

Zdaniem autorki petycji Skarb Państwa nie powinien żądać uprzedniej zapłaty kosztów, gdy chodzi o roszczenia skierowane przeciw niemu. Sprawy te dotyczą zwykle dużych kwot za poważne naruszenia, więc opłata sądowa wynosząca 5 proc. ich wartości to spory wydatek. Ponadto dochodzący takich odszkodowań są najczęściej w niezbyt dobrej sytuacji materialnej, ale nie na tyle złej, by obejmowało ich zwolnienie od kosztów na podstawie decyzji sądu (która zresztą jest uznaniowa).

– Konieczność uiszczenia opłaty za pismo wszczynające postępowanie rzutuje na możliwość skorzystania przez dany podmiot z konstytucyjnego prawa do sądu – mówi Małgorzata Świątczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane