statystyki

Państwo nie powinno zarabiać na błędach władzy

20.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 20.11.2018, 07:36
Jan Górski zwraca uwagę, że spraw przeciwko Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego jest dużo, bo istnieje wiele podstaw prawnych i faktycznych do uzyskania odszkodowania.

Jan Górski zwraca uwagę, że spraw przeciwko Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego jest dużo, bo istnieje wiele podstaw prawnych i faktycznych do uzyskania odszkodowania.źródło: ShutterStock

 Dlatego pozwy o odszkodowanie za bezprawne działanie lub zaniechanie organów władzy powinny być zwolnione z opłaty. Petycja w tej sprawie wpłynęła niedawno do Sejmu.

Jej autorka, Barbara Kasak, wnioskuje o zmianę art. 96 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 300 ze zm.). Postuluje dodanie pkt 14, który zwalniałby z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych stronę dochodzącą odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie organu władzy publicznej, o którym mowa w art. 417 kodeksu cywilnego.

Zdaniem autorki petycji Skarb Państwa nie powinien żądać uprzedniej zapłaty kosztów, gdy chodzi o roszczenia skierowane przeciw niemu. Sprawy te dotyczą zwykle dużych kwot za poważne naruszenia, więc opłata sądowa wynosząca 5 proc. ich wartości to spory wydatek. Ponadto dochodzący takich odszkodowań są najczęściej w niezbyt dobrej sytuacji materialnej, ale nie na tyle złej, by obejmowało ich zwolnienie od kosztów na podstawie decyzji sądu (która zresztą jest uznaniowa).

– Konieczność uiszczenia opłaty za pismo wszczynające postępowanie rzutuje na możliwość skorzystania przez dany podmiot z konstytucyjnego prawa do sądu – mówi Małgorzata Świątczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane