statystyki

GIODO sprawdzi spółdzielnie mieszkaniowe

autor: Patryk Słowik30.10.2017, 17:00
GIODO na razie nie przesądza, czy doszło do złamania prawa

GIODO na razie nie przesądza, czy doszło do złamania prawaźródło: ShutterStock

Kilkadziesiąt podmiotów otrzymało w ostatnich dniach pisma od generalnego inspektora ochrony danych osobowych z żądaniem udzielenia informacji. To skutek przeprowadzenia kontroli w jednej z największych spółdzielni w Polsce.

Okazało się, że wyprzedzająco pozyskuje od swoich członków zgody na przetwarzanie ich wrażliwych danych osobowych, aby w razie otrzymania od nich pism zawierających tego typu dane móc legitymować się podstawą prawną do ich przetwarzania. Z prawnego punktu widzenia to wątpliwa praktyka, w przytłaczającej większości przypadków nielegalna.

– To skłoniło GIODO, by szerzej przeanalizować praktyki w tym zakresie stosowane przez inne spółdzielnie w całej Polsce – przyznaje Agnieszka Świątek-Druś, rzeczniczka prasowa instytucji.

O problemie zbyt łasych na dane osobowe spółdzielni mieszkaniowych DGP informował w czerwcu 2017 r. Urzędnicy zresztą nie ukrywają, że to właśnie nasza publikacja stała się jedną z przyczyn zainteresowania tematem. Napisaliśmy, że kilka dużych spółdzielni mieszkaniowych rozesłało do swoich członków „oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, w tym danych wrażliwych”. Spółdzielca miał się z nimi zapoznać, podpisać i zwrócić władzom.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • obserwator(2017-10-31 08:09) Zgłoś naruszenie 123

  Spółdzielnie mieszkaniowe to mafie polegające na okradaniu mieszkańców. Własność mieszkańców traktują jak swój folwark. Mieszkańcy nie mają prawa głosu, gdyż potworzyli nieruchomości wielobudynkowe. To jest celowe działanie mafii spółdzielczej.

  Odpowiedz
 • Madera(2017-10-30 17:29) Zgłoś naruszenie 103

  Tak należałoby,ale wiece co jak gospodarczo wejdą kontrolerzy do spółdzielni, to już nie wyjdą, bo tej skali przestępstw nie będą w stanie skontrolować przez kilka lat ! Jak nie więcej......

  Odpowiedz
 • GłupiJaś(2017-10-30 20:22) Zgłoś naruszenie 91

  O tym ze potrafią rocznie wyłudzić od lokatora nawet 10 tyś nienależnych opłat to słyszałeś ?

  Odpowiedz
 • Spółdzielnie ....(2017-10-30 17:10) Zgłoś naruszenie 94

  .... należałoby sprawdzić przede wszystkim pod względem gospodarnego zarządzania środkami pieniężnymi swoich członków . Niegospodarność, sowite wynagrodzenia prezesów i rad nadzorczych, wyprowadzanie pieniędzy itd. itp. afery i aferki to codzienność tych postkomunistycznych reliktów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alternatywy 4+-(2017-11-15 08:17) Zgłoś naruszenie 40

  GIODO schrzanił niejedno zgłoszenie na praktyki zarządów spółdzielni. Nie zna się kompletnie na wewnątrz spółdzielczych i ustawowych niby regulacjach tego bajzlu. Łyka bezkrytycznie opiniotwórcze bzdety zarządców, zamiast źródłowo dane zweryfikować. Wysoki urząd odizolowany procedurami od ł-rzeczywistości.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane