statystyki

Członkostwo w spółdzielni nie dla oczekujących

autor: Patryk Słowik07.08.2017, 07:20; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:11
Nowe przepisy nie podobają się prezesom spółdzielni. Wystosowali nawet apel do głowy państwa, by zawetowała ustawę.

Nowe przepisy nie podobają się prezesom spółdzielni. Wystosowali nawet apel do głowy państwa, by zawetowała ustawę.źródło: Materiały Prasowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Powinna ona zlikwidować kłopoty spółdzielców z tzw. członkami oczekującymi, a tym samym pozwolić mieszkańcom decydować o swoim losie.

Nowelizacja określa, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy członkostwo w spółdzielni będzie jednoznacznie powiązane z prawem do lokalu lub jego ekspektatywą. Taki wymóg wynika z treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13).

„Osoby, które nie mają interesu polegającego na zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych lub na dostarczaniu lokali o innym przeznaczeniu przez daną spółdzielnię mieszkaniową, a więc którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu lub ekspektatywa odrębnej własności lokalu – nie mogą być jej członkami” – stwierdził trybunał w wyroku.

Sędziowie zaznaczyli wyraźnie, że przyjmowanie tzw. członków oczekujących, w tym osób zatrudnionych w spółdzielni lub jej organach, może prowadzić do sytuacji, w których podmioty takie mają realny wpływ na zarządzanie spółdzielnią poprzez głosowanie na walnych zgromadzeniach. Mogą tym samym przesądzać o prawach i obowiązkach tych członków spółdzielni, którzy posiadają prawa do lokalu. To zaś w ocenie TK jest niezgodne z konstytucją.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Niezadowolony spółdzielca(2017-08-07 09:39) Zgłoś naruszenie 47

  W końcu jakieś zmiany,niestety zbyt małe,to tylko kosmetyka Zmiany powinny być radykalne jak w sądach

  Odpowiedz
 • Niezrozumiałe ....(2017-08-07 16:48) Zgłoś naruszenie 48

  .... zupełnie jest traktowanie ostoi komunistycznych kacyków rządzących wraz z kolesiami od dziesięcioleci w SM . Czas to zlikwidować a nie stwarzać jeszcze dodatkowe możliwości do kręcenia lodów przez następne lata - mieszkanie +.

  Odpowiedz
 • z małej SM(2017-09-13 16:26) Zgłoś naruszenie 30

  Jestem członkiem zarządu małej spółdzielni mieszkaniowej powstałej kilka lat po 1989 roku, więc niekomunistycznej, i uważam, że uznanie, iż członkami sm mogą być osoby, którym przysługuje prawo do lokalu jest słuszne. Jedynie nie rozumiem sensu wprowadzenia przymusowego członkostwa. Jeżeli ktoś mimo posiadania prawa do lokalu nie chce być członkiem sm, to nie należy go do tego zmuszać, jak to uczyniono, gdyż zaprzecza to, jeszcze przedwojennej, idei spółdzielczości, jako dobrowolnego zrzeszenia. Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 20 lipca 2017 roku nie są wcale małe, jak sugeruje jeden z wcześniejszy wpisów, i nie dotyczą tylko członkostwa - w przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadzono ponad 80 zmian.

  Odpowiedz
 • polak(2017-12-12 09:55) Zgłoś naruszenie 10

  MOJA MAŁA SPÓŁDZIELNIA nie ma nic wspólnego z tym o czym piszecie i to co dzieje się w molochach bo tam chyba najbardziej występuje problem niegospodarności. Moja Spółdzielnia się rozwija, zdobywa środki unijne na osiedlu jest pięknie i bezpiecznie, klatki schodowe pięknie pomalowane czysto i pachnąco, a Prezes ma dochodu rocznie w granicach 70 tys zł. Rada Nadzorcza na bieżąco sprawuje nadzór i nigdy nie utworzymy wspólnoty gdzie zarządca pojawia się raz do roku na zebraniu a cały rok robi co chce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane