statystyki

Więcej drzew pod szczególną ochroną

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 25.10.2017, 10:56
Resort środowiska przychylił się do tych zastrzeżeń i deklaruje, że w najnowszym projekcie rozporządzenia zaproponuje uśrednione obwody.

Resort środowiska przychylił się do tych zastrzeżeń i deklaruje, że w najnowszym projekcie rozporządzenia zaproponuje uśrednione obwody.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowiska zmniejszy obwody drzew, które pozwalają je uznawać za pomniki przyrody. Taką zmianę wprowadzi do projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów uznawania za pomniki przyrody tworów przyrody żywej i nieożywionej.

Według obecnego brzmienia projektu cennymi okazami będą mogły zostać kasztanowce, jodły czy jesiony o minimalnym obwodzie pnia 300 cm, a orzechy, grusze czy jabłonie – 200 cm.

Jednak zdaniem ekspertów takie obwody drzew są zdecydowanie za duże. Na problem zwróciła uwagę m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Wskazała, że ograniczenie możliwości ustanawiania pomników przyrody do drzew o dużym obwodzie utrudni obejmowanie ochroną nowych okazów, co jeszcze zwiększy trwającą i tak już od 10 lat tendencję spadkową w ustanawianiu pomników.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane