statystyki

Więcej drzew pod szczególną ochroną

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 25.10.2017, 10:56
Resort środowiska przychylił się do tych zastrzeżeń i deklaruje, że w najnowszym projekcie rozporządzenia zaproponuje uśrednione obwody.

Resort środowiska przychylił się do tych zastrzeżeń i deklaruje, że w najnowszym projekcie rozporządzenia zaproponuje uśrednione obwody.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Środowiska zmniejszy obwody drzew, które pozwalają je uznawać za pomniki przyrody. Taką zmianę wprowadzi do projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów uznawania za pomniki przyrody tworów przyrody żywej i nieożywionej.

Według obecnego brzmienia projektu cennymi okazami będą mogły zostać kasztanowce, jodły czy jesiony o minimalnym obwodzie pnia 300 cm, a orzechy, grusze czy jabłonie – 200 cm.

Jednak zdaniem ekspertów takie obwody drzew są zdecydowanie za duże. Na problem zwróciła uwagę m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Wskazała, że ograniczenie możliwości ustanawiania pomników przyrody do drzew o dużym obwodzie utrudni obejmowanie ochroną nowych okazów, co jeszcze zwiększy trwającą i tak już od 10 lat tendencję spadkową w ustanawianiu pomników.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane