statystyki

Wdowa zasiedzi nieruchomość po zmarłym mężu? SN przetnie spór

autor: Emilia Świętochowska19.10.2017, 07:46; Aktualizacja: 19.10.2017, 09:27
prawo

Do tej pory orzecznictwo sądów powszechnych i SN w sposób zróżnicowany podchodziło do kwestii stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości przez inną osobę niż ta, która została wymieniona we wniosku.źródło: ShutterStock

Dziś Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy wdowa może sama nabyć nieruchomość, którą przez długi czas zajmowała wraz ze zmarłym mężem.

Uchwała w tej sprawie będzie miała także duże znaczenie dla osób rozwiedzionych, które w okresie trwania związku wspólnie władały działką, a po rozstaniu miały w sądzie trudności, aby uzyskać na swoją rzecz stwierdzenie zasiedzenia. Zwłaszcza gdy jego okres upłynął w czasie trwania wspólności majątkowej.

Co do zasady, w takim przypadku posiadaczem nieruchomości jest małżeństwo. Wspólność majątkowa jest bowiem łączna i bezudziałowa, co oznacza, że nie można dokonać jej podziału czy oznaczyć części należących do każdego z małżonków. Co więcej, domniemanie równych udziałów w majątku małżeńskim odnosi się także do stanu po ustaniu wspólności. Zgodnie z art. 341kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład tego majątku oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez partnera.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane