statystyki

Nie można ignorować członków konsorcjum

autor: Michał Culepa31.10.2017, 16:00
SN uchylił wyroki obydwu instancji i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy

SN uchylił wyroki obydwu instancji i nakazał ponowne rozpoznanie sprawyźródło: ShutterStock

Gdy z pozwem występuje lider konsorcjum budowlanego, sąd powinien ustalić, czy pozostali jego członkowie mogą być powodami, i z urzędu wezwać ich do uczestnictwa w sprawie. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był pozew, który skierowała firma S. przeciwko wielkopolskiej gminie C., żądając zapłaty ok. 278 tys. zł. Spółka była liderem konsorcjum budowlanego, które miało wybudować infrastrukturę drogową, telekomunikacyjną i wodno-kanalizacyjną na terenie strefy aktywizacji ekonomicznej, a także doprowadzić tam prąd i inne media. W skład konsorcjum wchodziły – poza liderem – jeszcze dwie firmy.

Jednak pięć miesięcy po rozpoczęciu prac gmina zerwała kontrakt, motywując to niewykonywaniem zaplanowanych prac i opóźnieniami. Naliczyła też 278 tys. zł kary umownej za rozwiązanie umowy z winy wykonawcy. Spółka S. została zmuszona do zapłaty kary, ale wkrótce zażądała jej zwrotu, wskazując, że fiasko inwestycji nie było przez nią zawinione.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane