statystyki

Strasburg nie powstrzyma ekshumacji smoleńskich

autor: Piotr Szymaniak18.10.2017, 08:03; Aktualizacja: 18.10.2017, 09:03
grób, cmentarz

Zgodnie z art. 209 k.p.k. ekshumację przeprowadza się, jeżeli zachodzi podejrzenie, że śmierć nastąpiła na skutek przestępstwaźródło: ShutterStock

 Do 22 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma czas na odniesienie się do skarg bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej na przymusowe otwarcie grobów. Europejski Trybunał Praw Człowieka prowadzi postępowanie pod kątem naruszenia przez Polskę prawa do prywatności i życia rodzinnego, a także prawa do skutecznego środka zaskarżenia.

Jednak decyzja trybunału o przyjęciu sprawy do merytorycznego rozpoznania nie spowoduje wstrzymania ekshumacji – choćby ciał Leszka Solskiego, działacza Federacji Rodzin Katyńskich, oraz posła Arkadiusza Rybickiego, których żony wniosły skargi do ETPC.

– Dotychczasowe zarządzenia o wyjęciu zwłok z grobu zostały wydane na podstawie kodeksu postępowania karnego, a jego precyzyjne uregulowania nie dopuszczają możliwości odstąpienia od czynności oględzin. Przepisy w tym zakresie są jednoznaczne i nie budzą wątpliwości. Stanowisko prokuratury znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie i doktrynie – informuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane