statystyki

ETPC zajmie się skargami na przymusowe ekshumacje

autor: Piotr Szymaniak10.10.2017, 07:50; Aktualizacja: 10.10.2017, 08:59
prawo

Rząd ma czas na ustosunkowanie się do zarzutów Strasburga do 22 listopadaźródło: ShutterStock

Zdaniem skarżących zarządzenie ekshumacji wbrew woli bliskich oraz pozbawienie ich skutecznych środków odwoławczych naruszają m.in. ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu podjął decyzję o połączeniu spraw i rozpatrzeniu ich merytorycznie, mimo że formalnie skarżące nie wyczerpały drogi sądowej w Polsce. Obydwie, zarówno Ewa Solska, wdowa po Leszku Solskim, działaczu Federacji Rodzin Katyńskich, jak i Małgorzata Ewa Rybicka, żona posła Arkadiusza Rybickiego, złożyły zażalenie na postanowienie prokuratora o ekshumacji. Gdy je odrzucono, skarżące odwołały się do Sądu Okręgowego w Warszawie, który jednak nie rozstrzygnął sprawy, lecz skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego. TK ma odpowiedzieć, czy kodeks postępowania karnego w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości złożenia zażalenia na zarządzenie wyjęcia zwłok z grobu, jest zgodny z konstytucją oraz konwencją. Do tej pory nie został jeszcze jednak wyznaczony termin rozprawy. Tymczasem ekshumacje trwają.

Do tej pory otwarto 41 grobów, a tylko do końca tego roku to samo ma spotkać 16 kolejnych. Wczoraj nie udało nam się uzyskać informacji z Prokuratury Krajowej, czy decyzja ETPC o przyjęciu sprawy do rozpoznania spowoduje wstrzymanie ekshumacji przynajmniej do czasu wyroku.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane