statystyki

Tańsza egzekucja rzeczy i lokali pomoże przedsiębiorcom

autor: Adam Haczek, Bartosz Sierakowski17.10.2017, 09:20; Aktualizacja: 17.10.2017, 09:35
dług, kasa, pieniądze, bieda

Zmniejszenie opłat przy dobrowolnej egzekucji zwiększy szanse na odzyskanie długów.źródło: ShutterStock

Już za kilka tygodni przy jej wszczęciu wierzyciele uiszczą komornikom niższą opłatę tymczasową. A i dłużnik zapłaci mniej, jeśli dobrowolnie wyda mienie.

Ustawą z 29 września 2017 r. dokonano zmiany przepisów ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (dalej: u.k.s.e.) w zakresie odnoszącym się do egzekucji roszczeń niepieniężnych. Uchwalone zmiany zmierzają przede wszystkim do obniżenia kosztów postępowania egzekucyjnego oraz premiują tych dłużników, którzy dobrowolnie spełnią obowiązek wynikający z tytułu wykonawczego. Nowelizacja z uwagi na swój uniwersalny charakter dotyka i konsumentów, i przedsiębiorców.

Nowa opłata tymczasowa zachęci do działania

Tańsze będzie podjęcie samej egzekucji świadczeń niepieniężnych (np. odebranie rzeczy, eksmisja z lokalu użytkowego lub mieszkalnego itp.). Zmieniona (i obniżona) będzie opłata, którą wierzyciele muszą uiścić komornikowi przy składaniu wniosku, aby ten wszczął postępowanie.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 49a u.k.s.e. „wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych oraz wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego jest uzależnione od uiszczenia przez wierzyciela opłaty tymczasowej w wysokości 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego”. To oznacza zasadniczą różnicę w porównaniu do obowiązującego stanu prawnego, dziś bowiem konieczne jest uiszczenie z góry opłaty stałej. A ta wynosi np. w przypadku egzekucji odebrania rzeczy 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a w przypadku egzekucji polegającej m.in. na opróżnieniu lokalu - 40 proc. (od każdej izby).

Obniżenie kosztów ponoszonych przez wierzycieli na etapie składania wniosku egzekucyjnego będzie z pewnością korzystne dla przedsiębiorców. Może zachęcić niektórych z nich do częstszego inicjowania postępowań egzekucyjnych.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Juan Carlos (2017-10-19 11:32) Zgłoś naruszenie 30

    Mój były komornik powiedział kiedyś do mnie, że za 6 tys. miesięcznie to on nawet nie wychodzi z domu. Więc, kto te egzekucje będzie teraz prowadził, skoro jego zdaniem teraz będzie zarabia mniej.

    Odpowiedz
  • jfk(2017-10-19 21:09) Zgłoś naruszenie 20

    NIKT. My pracownicy już się z tego śmiejemy i wszelkie debaty nas nie interesują. Nie będzie egzekucji i do tego to zmierza. Firmy windykacyjne dały chyba w łapę.... KOMUŚ. Senator w towarzystwie niedouczonego mecenasa i grupki jej petentów różnej maści żuli, oszustów i złodziei rozwaliła egzekucję. Ludzie nie chcą tak ciężko pracować za takie pieniądze. Proste. Kij wam w krocza politycy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane