statystyki

Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

autor: Piotr Szymaniak10.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 10.10.2017, 09:51
Szybkość nie jest podstawowym zadaniem egzekucji. Ona powinna być rzetelna i skuteczna

Szybkość nie jest podstawowym zadaniem egzekucji. Ona powinna być rzetelna i skutecznaźródło: ShutterStock

DEBATA: Czy proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w prawie to recepta na usprawnienie pracy komorników, czy też jedynie zbiór pobożnych życzeń, który zaowocuje zapaścią systemu? Spierali się o to uczestnicy debaty DGP.

W Sejmie trwają intensywne prace nad nową ustawą o komornikach sądowych oraz ustawą o kosztach komorniczych. Jak zapowiadana od dłuższego czasu reforma, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., przełoży się na sytuację dłużników, wierzycieli i samych komorników? Proszę o wskazanie konkretnych elementów, dzięki którym egzekucja będzie szybsza, skuteczniejsza i mniej uciążliwa dla stron.

Rafał Reiwer

Szybkość nie jest podstawowym zadaniem egzekucji. Ona powinna być rzetelna i skuteczna. Czy na skutek reformy poprawi się sytuacja dłużników, wierzycieli i komorników? Już dzięki zmianom z listopada 2015 r. i stycznia 2016 r. udało się w dużym stopniu uporządkować egzekucję pod względem jej skuteczności.

Mówimy o likwidacji hurtowni komorniczych poprzez ograniczenie liczby spraw z wyboru wierzyciela, czyli spraw z wyboru.

Rafał Reiwer

Tak. Dzięki temu odnotowaliśmy znaczący wzrost skuteczności kwotowej egzekucji z 12 do ponad 17 proc. Nawiązując do tych udanych doświadczeń, robimy kolejny krok w tym kierunku, wprowadzając dalsze ograniczenie możliwości przyjmowania spraw spoza rewiru, które może przyjąć komornik (z 5 do 2,5 tys., a przy braku zaległości i dużej skuteczności z 10 tys. do 5 tys. – przyp. red.) i jednocześnie ograniczamy wierzycielom możliwość wyboru komornika do obszaru apelacji, a nie, jak jest obecnie, z terenu całej Polski.

Czy dalsze ograniczenia w liczbie przyjmowanych spraw to jedyny element, który poprawi skuteczność?


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Wierzyciel(2017-10-10 14:14) Zgłoś naruszenie 141

  Ok. Ok. ale proszę mi powiedzieć który z planowanych nowych przepisów ma zapewnić większa skuteczność: Czy ten o zmniejszeniu opłaty (mniej cashu, mniej pracowników, mniejsza motywacja - to chyba nie ten) Czy ten o większej ilości kontroli (częstsze kontrole, więcej czasu potrzebnego na zajęcie się nimi, protokoły, raporty pokontrolne itd., a jak będzie mniej pracowników to i komornik będzie to musiał robić, więc nie zajmie się egzekucją tylko kontrolami) Czy może ten o kamerach? (czas na nagrywania + dodatkowa jedna osoba na czynnościach, teraz zamiast 10 adresów dziennie, będzie się robiło 3/4 to na pewno zwiększy skuteczność a i zdenerwuje dłużników bo przeważająca ilość czynności w terenie 99% to proste czynności, dłużnik ich nie skarży ponieważ większość komorników przeprowadza je rzetelnie zgodnie z przepisami i jeżeli już kończą się zajęciami ruchomości, to bez odbioru) Czy może te o formularzach skarg (już teraz sądy nie wyrabiają się ze skargami, które są składane tylko po to aby przedłużyć postępowanie i nie mają nic wspólnego z czynnościami Komornika Sądowego)? A aplikantów komorniczych i asesorów coraz mniej, drastycznie mniej

  Odpowiedz
 • załamany(2017-10-10 15:09) Zgłoś naruszenie 101

  "Dzięki temu ( likwidacja tzw. hurtowni komorniczych) odnotowaliśmy znaczący wzrost skuteczności kwotowej egzekucji z 12 do ponad 17 proc." - taki wniosek w z ust osoby odpowiedzialnej za zmiany w szeroko rozumianej egzekucji są straszne i śmieszne zarazem. Straszne bo wyciąganie takiego wniosku nie ma oparcia na żadnych danych statystycznych - skuteczność wzrosła bo część wierzycieli zrezygnowała ze składania wniosków do nie hurtowników. PS. Mam pomysł jak zrobić skuteczność 100% wystarczy dodać mały artykulik w KPC "Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, który nie złożył zabezpieczenia dochodzonej wierzytelności na rachunek depozytowy sądu jest niedopuszczalne".

  Odpowiedz
 • Ech(2017-10-10 10:12) Zgłoś naruszenie 92

  Do tych pięknych tytułów p. Reiwerowi w przyszłym roku przybędzie kolejny: "Grabarz Polskiej Egzekucji"

  Odpowiedz
 • Egzekutor(2017-10-10 14:48) Zgłoś naruszenie 30

  Zobaczymy Te mądreeee słowa w przyszłym roku. Teza Kaczora i Ziobry o odrealnieniu, nieprzygotowaniu życiowym i służalczości politycznej sędziów uważam za prawdziwe : ). Nie kłamią chłopaki. Mam nadzieję, że to dotyczy jednak mniejszej części tego wartościowego środowiska

  Odpowiedz
 • Qba(2017-10-10 23:33) Zgłoś naruszenie 30

  Poprawie skuteczności egzekucji służy mnóstwo działań. Np. ograniczenie możliwości egzekucji ze świadczeń ZUS, które pozbawiło rzeszę emerytów zdolności kredytowej - jak nic nie pożyczą, niczego nie trzeba będzie od nich egzekwować. Rozporządzenie ws ograniczenia egzekucji p-ko rolnikom - to samo, w jego uzasadnieniu MS przyznał wprost, że chodzi o pozbawienie rolników możliwości zaciągnięcia kredytu "większego niż możliwy do spłacenia z bieżących dochodów z gospodarstwa". Skoro suweren nie zaciągnie zobowiązania - nie będzie bezskutecznych egzekucji. Genialne!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane