statystyki

Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

autor: Piotr Szymaniak10.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 10.10.2017, 09:51
Szybkość nie jest podstawowym zadaniem egzekucji. Ona powinna być rzetelna i skuteczna

Szybkość nie jest podstawowym zadaniem egzekucji. Ona powinna być rzetelna i skutecznaźródło: ShutterStock

DEBATA: Czy proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w prawie to recepta na usprawnienie pracy komorników, czy też jedynie zbiór pobożnych życzeń, który zaowocuje zapaścią systemu? Spierali się o to uczestnicy debaty DGP.

W Sejmie trwają intensywne prace nad nową ustawą o komornikach sądowych oraz ustawą o kosztach komorniczych. Jak zapowiadana od dłuższego czasu reforma, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., przełoży się na sytuację dłużników, wierzycieli i samych komorników? Proszę o wskazanie konkretnych elementów, dzięki którym egzekucja będzie szybsza, skuteczniejsza i mniej uciążliwa dla stron.

Rafał Reiwer

Szybkość nie jest podstawowym zadaniem egzekucji. Ona powinna być rzetelna i skuteczna. Czy na skutek reformy poprawi się sytuacja dłużników, wierzycieli i komorników? Już dzięki zmianom z listopada 2015 r. i stycznia 2016 r. udało się w dużym stopniu uporządkować egzekucję pod względem jej skuteczności.

Mówimy o likwidacji hurtowni komorniczych poprzez ograniczenie liczby spraw z wyboru wierzyciela, czyli spraw z wyboru.

Rafał Reiwer

Tak. Dzięki temu odnotowaliśmy znaczący wzrost skuteczności kwotowej egzekucji z 12 do ponad 17 proc. Nawiązując do tych udanych doświadczeń, robimy kolejny krok w tym kierunku, wprowadzając dalsze ograniczenie możliwości przyjmowania spraw spoza rewiru, które może przyjąć komornik (z 5 do 2,5 tys., a przy braku zaległości i dużej skuteczności z 10 tys. do 5 tys. – przyp. red.) i jednocześnie ograniczamy wierzycielom możliwość wyboru komornika do obszaru apelacji, a nie, jak jest obecnie, z terenu całej Polski.

Czy dalsze ograniczenia w liczbie przyjmowanych spraw to jedyny element, który poprawi skuteczność?


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Wierzyciel(2017-10-10 14:14) Zgłoś naruszenie 141

  Ok. Ok. ale proszę mi powiedzieć który z planowanych nowych przepisów ma zapewnić większa skuteczność: Czy ten o zmniejszeniu opłaty (mniej cashu, mniej pracowników, mniejsza motywacja - to chyba nie ten) Czy ten o większej ilości kontroli (częstsze kontrole, więcej czasu potrzebnego na zajęcie się nimi, protokoły, raporty pokontrolne itd., a jak będzie mniej pracowników to i komornik będzie to musiał robić, więc nie zajmie się egzekucją tylko kontrolami) Czy może ten o kamerach? (czas na nagrywania + dodatkowa jedna osoba na czynnościach, teraz zamiast 10 adresów dziennie, będzie się robiło 3/4 to na pewno zwiększy skuteczność a i zdenerwuje dłużników bo przeważająca ilość czynności w terenie 99% to proste czynności, dłużnik ich nie skarży ponieważ większość komorników przeprowadza je rzetelnie zgodnie z przepisami i jeżeli już kończą się zajęciami ruchomości, to bez odbioru) Czy może te o formularzach skarg (już teraz sądy nie wyrabiają się ze skargami, które są składane tylko po to aby przedłużyć postępowanie i nie mają nic wspólnego z czynnościami Komornika Sądowego)? A aplikantów komorniczych i asesorów coraz mniej, drastycznie mniej

  Odpowiedz
 • załamany(2017-10-10 15:09) Zgłoś naruszenie 101

  "Dzięki temu ( likwidacja tzw. hurtowni komorniczych) odnotowaliśmy znaczący wzrost skuteczności kwotowej egzekucji z 12 do ponad 17 proc." - taki wniosek w z ust osoby odpowiedzialnej za zmiany w szeroko rozumianej egzekucji są straszne i śmieszne zarazem. Straszne bo wyciąganie takiego wniosku nie ma oparcia na żadnych danych statystycznych - skuteczność wzrosła bo część wierzycieli zrezygnowała ze składania wniosków do nie hurtowników. PS. Mam pomysł jak zrobić skuteczność 100% wystarczy dodać mały artykulik w KPC "Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, który nie złożył zabezpieczenia dochodzonej wierzytelności na rachunek depozytowy sądu jest niedopuszczalne".

  Odpowiedz
 • Ech(2017-10-10 10:12) Zgłoś naruszenie 92

  Do tych pięknych tytułów p. Reiwerowi w przyszłym roku przybędzie kolejny: "Grabarz Polskiej Egzekucji"

  Odpowiedz
 • Egzekutor(2017-10-10 14:48) Zgłoś naruszenie 30

  Zobaczymy Te mądreeee słowa w przyszłym roku. Teza Kaczora i Ziobry o odrealnieniu, nieprzygotowaniu życiowym i służalczości politycznej sędziów uważam za prawdziwe : ). Nie kłamią chłopaki. Mam nadzieję, że to dotyczy jednak mniejszej części tego wartościowego środowiska

  Odpowiedz
 • Qba(2017-10-10 23:33) Zgłoś naruszenie 30

  Poprawie skuteczności egzekucji służy mnóstwo działań. Np. ograniczenie możliwości egzekucji ze świadczeń ZUS, które pozbawiło rzeszę emerytów zdolności kredytowej - jak nic nie pożyczą, niczego nie trzeba będzie od nich egzekwować. Rozporządzenie ws ograniczenia egzekucji p-ko rolnikom - to samo, w jego uzasadnieniu MS przyznał wprost, że chodzi o pozbawienie rolników możliwości zaciągnięcia kredytu "większego niż możliwy do spłacenia z bieżących dochodów z gospodarstwa". Skoro suweren nie zaciągnie zobowiązania - nie będzie bezskutecznych egzekucji. Genialne!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane