Przetargi: Wykonawca nie może powołać się na doświadczenie innego podmiotu

autor: Sławomir Wikariak11.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 11.10.2017, 09:09
Zgodnie z obowiązującą od ubiegłego roku nowelizacją przepisów art. 22a ust. 4 ustawy p.z.p. przesądził, że wykonawca posiłkujący się doświadczeniem innej firmy musi zaangażować ją do realizacji zamówienia.

Zgodnie z obowiązującą od ubiegłego roku nowelizacją przepisów art. 22a ust. 4 ustawy p.z.p. przesądził, że wykonawca posiłkujący się doświadczeniem innej firmy musi zaangażować ją do realizacji zamówienia.źródło: ShutterStock

Wykonawca nie może wycofać się z deklaracji o samodzielnym wykonaniu zamówienia. Wskazanie podwykonawcy dopiero na etapie wyjaśnień oznaczałoby zmianę oferty i zabronione negocjacje z zamawiającym – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Kontrowersje dotyczące możliwości posługiwania się zasobami tzw. podmiotów trzecich pojawiły się w przetargu na pierwszy etap rewitalizacji Parku Lisiniec w Częstochowie, a konkretnie zagospodarowanie terenu wokół glinianki nazywanej Adriatykiem. Wymagano w nim wykazania się doświadczeniem we wznoszeniu obiektu o wartości co najmniej 1 mln zł i zagospodarowaniu przestrzeni publicznej (np. boiska, place, skate parki) o wartości 300 tys. zł.

Firma, której oferta została uznana za najkorzystniejszą, samodzielnie nie spełniała tych warunków, dlatego powołała się na doświadczenie innego przedsiębiorcy. Jednocześnie zadeklarowała, że zamówienie będzie realizować samodzielnie. Także w oświadczeniu podmiotu trzeciego o udostępnieniu zasobów znalazła się adnotacja, że przekaże on swe doświadczenie poprzez doradztwo techniczne i organizacyjne, a sam nie będzie realizował żadnych prac związanych z inwestycją.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane