statystyki

Przetargi: Firma już nie zastąpi własnego doświadczenia cudzym

autor: Sławomir Wikariak27.09.2017, 07:42; Aktualizacja: 27.09.2017, 08:59
dokument

Choć wyrok dotyczył wcześniejszego stanu prawnego, najnowsze orzecznictwo KIO wskazuje, że zachowuje on ważność także w odniesieniu do obecnie obowiązującej dyrektywy.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo, które zapewnia, że samo spełnia warunki udziału w przetargu, nie może później powoływać się na zasoby innych podmiotów – wynika z orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej wydanego po ogłoszeniu głośnego wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przypomnijmy – 4 maja 2017 r. (sprawa nr C-387/14) TSUE odpowiedział na pytania prejudycjalne polskiej KIO, w tym również to dotyczące możliwości posiłkowania się cudzym doświadczeniem przez firmę, która pierwotnie deklarowała, że sama spełnia warunki. Trybunał uznał, że prawo unijne stoi na przeszkodzie temu, aby „po upływie terminu zgłoszeń do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca przekazał instytucji zamawiającej, w celu wykazania, że spełnia on warunki uczestnictwa (...), dokumenty, których nie zawierała jego pierwotna oferta, takie jak umowa zamówienia zrealizowanego przez podmiot trzeci oraz jego zobowiązanie do oddania do dyspozycji tego wykonawcy zdolności i środków niezbędnych do realizacji rozpatrywanego zamówienia”.

Choć wyrok dotyczył wcześniejszego stanu prawnego, najnowsze orzecznictwo KIO wskazuje, że zachowuje on ważność także w odniesieniu do obecnie obowiązującej dyrektywy.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2017-09-27 10:52) Zgłoś naruszenie 10

    Przez to występowały i wygrywały przetargi ,takie składy skalne i "budowały autostrady", a inne firmy traciły przez krętaczy majątki firm wbijały się w długi bankowe-padały , władza niby obrońców demokracji, praw POpartychPSL ,tego nie widziała czy słuchała lobbistów Yes itp.?. Czy ktoś solidnie za to został ukarany ?.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane