statystyki

Trybunał oceni źle przegłosowaną ustawę

autor: Patryk Słowik05.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 05.10.2017, 09:45
TK jednak już kilkukrotnie zdejmował sprawę z wokandy. Pierwotnie kłopotem było to, że wnioski głowy państwa rozpoznać powinien pełen skład sędziowski.

TK jednak już kilkukrotnie zdejmował sprawę z wokandy. Pierwotnie kłopotem było to, że wnioski głowy państwa rozpoznać powinien pełen skład sędziowski.źródło: ShutterStock

 Jest szansa, że po ponad dwóch latach nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych (druk sejmowy nr 3409 poprzedniej kadencji Sejmu) wreszcie trafi do kosza. To historia najbardziej kuriozalnego procesu legislacyjnego w dziejach III RP.

Dziś sprawę osądzi Trybunał Konstytucyjny. Uczyni to w pełnym składzie, jako że akt prawny skierował do niego prezydent Andrzej Duda.

Sprawa zaczęła się 14 sierpnia 2015 r. od tekstu DGP. Wskazaliśmy wtedy, że marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, podczas rozpatrywania poprawek Senatu, błędnie sformułowała pytanie. Artykuł 121 ust. 3 konstytucji stanowi bowiem, że uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo poprawkę zaproponowaną przez Senat uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prowadząca obrady powinna więc zapytać, kto jest za odrzuceniem poprawek. Spytała jednak, kto jest za ich przyjęciem. A następnie przesłała ustawę do prezydenta w brzmieniu innym, niż realnie uchwalili ją posłowie.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane