statystyki

Trybunał oceni źle przegłosowaną ustawę

autor: Patryk Słowik05.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 05.10.2017, 09:45
TK jednak już kilkukrotnie zdejmował sprawę z wokandy. Pierwotnie kłopotem było to, że wnioski głowy państwa rozpoznać powinien pełen skład sędziowski.

TK jednak już kilkukrotnie zdejmował sprawę z wokandy. Pierwotnie kłopotem było to, że wnioski głowy państwa rozpoznać powinien pełen skład sędziowski.źródło: ShutterStock

 Jest szansa, że po ponad dwóch latach nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych (druk sejmowy nr 3409 poprzedniej kadencji Sejmu) wreszcie trafi do kosza. To historia najbardziej kuriozalnego procesu legislacyjnego w dziejach III RP.

Dziś sprawę osądzi Trybunał Konstytucyjny. Uczyni to w pełnym składzie, jako że akt prawny skierował do niego prezydent Andrzej Duda.

Sprawa zaczęła się 14 sierpnia 2015 r. od tekstu DGP. Wskazaliśmy wtedy, że marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, podczas rozpatrywania poprawek Senatu, błędnie sformułowała pytanie. Artykuł 121 ust. 3 konstytucji stanowi bowiem, że uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo poprawkę zaproponowaną przez Senat uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prowadząca obrady powinna więc zapytać, kto jest za odrzuceniem poprawek. Spytała jednak, kto jest za ich przyjęciem. A następnie przesłała ustawę do prezydenta w brzmieniu innym, niż realnie uchwalili ją posłowie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane