statystyki

„Miasto duchów” zatrzęsło nie tylko Warszawą

autor: Patryk Słowik02.10.2017, 08:03; Aktualizacja: 02.10.2017, 13:21
Metoda „na kuratora” nie była wcale warszawskim patentem. Najprawdopodobniej najpierw wykorzystywano ją w Krakowie.

Metoda „na kuratora” nie była wcale warszawskim patentem. Najprawdopodobniej najpierw wykorzystywano ją w Krakowie.źródło: ShutterStock

Gigantyczny skandal, po którym Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna niezwłocznie podać się do dymisji – tak publikację DGP z ostatniego czwartku skomentował wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.

Komisja w ślad za doniesieniami DGP w plan swych prac postanowiła włączyć sprawę dotyczącą nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38. Minister Jaki zapowiedział też, że komisja zbada wszystkie sprawy nieruchomości przekazanych osobom, które nie żyły.

Przypomnijmy: w zeszłym tygodniu ujawniliśmy, że stołeczni urzędnicy dokonywali zwrotów na rzecz osób nieżyjących. W przypadku ul. Łochowskiej w 2011 r. postanowiono wydać decyzję zwrotową na rzecz Józefa Pawlaka, „nieznanego z miejsca pobytu”. Rzecz w tym, że Pawlak zmarł w 1949 r. Urzędnicy wydali decyzję, bo nie zajrzeli do dostępnych archiwów. Uczynił to dopiero burmistrz dzielnicy Praga-Północ, który ustalił fakty w kilka godzin. Dlatego ostatecznie do wydania nieruchomości nie doszło.

Po publikacji tekstu niektórzy sędziowie w mediach społecznościowych zaczęli podważać postawione przez DGP tezy. Chodziło przede wszystkim o to, że kurator nieznanego z miejsca pobytu Pawlaka nic nie miał ze zreprywatyzowanej nieruchomości. Przepisy nie pozwalają bowiem na jej swobodną sprzedaż bez zgody samego właściciela. W piątek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej komisji weryfikacyjnej jej członek Sebastian Kaleta pokazał jednak, że kurator miał interes w uzyskaniu decyzji zwrotowej.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane