statystyki

„Miasto duchów” zatrzęsło nie tylko Warszawą

autor: Patryk Słowik02.10.2017, 08:03; Aktualizacja: 02.10.2017, 13:21
Metoda „na kuratora” nie była wcale warszawskim patentem. Najprawdopodobniej najpierw wykorzystywano ją w Krakowie.

Metoda „na kuratora” nie była wcale warszawskim patentem. Najprawdopodobniej najpierw wykorzystywano ją w Krakowie.źródło: ShutterStock

Gigantyczny skandal, po którym Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna niezwłocznie podać się do dymisji – tak publikację DGP z ostatniego czwartku skomentował wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.

Komisja w ślad za doniesieniami DGP w plan swych prac postanowiła włączyć sprawę dotyczącą nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38. Minister Jaki zapowiedział też, że komisja zbada wszystkie sprawy nieruchomości przekazanych osobom, które nie żyły.

Przypomnijmy: w zeszłym tygodniu ujawniliśmy, że stołeczni urzędnicy dokonywali zwrotów na rzecz osób nieżyjących. W przypadku ul. Łochowskiej w 2011 r. postanowiono wydać decyzję zwrotową na rzecz Józefa Pawlaka, „nieznanego z miejsca pobytu”. Rzecz w tym, że Pawlak zmarł w 1949 r. Urzędnicy wydali decyzję, bo nie zajrzeli do dostępnych archiwów. Uczynił to dopiero burmistrz dzielnicy Praga-Północ, który ustalił fakty w kilka godzin. Dlatego ostatecznie do wydania nieruchomości nie doszło.

Po publikacji tekstu niektórzy sędziowie w mediach społecznościowych zaczęli podważać postawione przez DGP tezy. Chodziło przede wszystkim o to, że kurator nieznanego z miejsca pobytu Pawlaka nic nie miał ze zreprywatyzowanej nieruchomości. Przepisy nie pozwalają bowiem na jej swobodną sprzedaż bez zgody samego właściciela. W piątek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej komisji weryfikacyjnej jej członek Sebastian Kaleta pokazał jednak, że kurator miał interes w uzyskaniu decyzji zwrotowej.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane