statystyki

Ziemianie postulują o prawo pierwokupu

autor: Patryk Słowik19.10.2017, 07:46; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:55

Władza nie może rozjeżdżać praw obywatelskich walcem. Nowe przepisy są potrzebne, ale nie mogą zmierzać do uderzenia w pokrzywdzonych za Polski Ludowej właścicieli.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie podczas wczorajszego spotkania prasowego wskazało jasno: ustawa reprywatyzacyjna jest potrzebna. Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z odpowiedzialnym za projekt wiceministrem Patrykiem Jakim zasługują na szacunek, że podjęli się jej stworzenia. Ale ujawnione dotychczas szczegóły są dla środowisk ziemiańskich nie do zaakceptowania.

Ziemiańskie zastrzeżenia

Stanisław Ziemecki, wiceprezes PTZ ds. reprywatyzacji, uważa, że obecna propozycja może być niekonstytucyjna, niezgodna z prawem unijnym oraz przede wszystkim niesprawiedliwa. Powody?

Patryk Jaki, prezentując założenia ustawy, zapowiedział, że zakazane będą wszelkie zwroty w naturze. Zamiast tego uprawnieni otrzymają od 20 do 25 proc. wartości nieruchomości w gotówce lub obligacjach skarbowych. Polskie Towarzystwo Ziemiańskie uważa, że jakkolwiek rozwiązanie może być dopuszczalne w przypadku budynków mieszkalnych w miastach, tak jest niewłaściwe w odniesieniu do terenów ziemskich. A to dlatego, że często chodzi o rodzinną, dziejową spuściznę. Jeśli więc już ustawodawca chce przyjąć zasadę zakazu zwrotów w naturze – zdaniem ziemian – powinien – w odniesieniu do nieruchomości znacjonalizowanych na podstawie dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej – uprawnionym do rekompensaty pozwolić na prawo pierwokupu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane