Przetargi z odwołaniami, ale w ograniczonym zakresie

autor: Sławomir Wikariak28.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 28.09.2017, 09:31
paragraf prawo

Intencją ustawodawcy wyrażoną w art. 138 lit. o ustawy p.z.p. było uproszczenie i przyspieszenie procedur udzielania zamówień, ale nie oznacza to całkowitego zamknięcia drogi odwoławczejźródło: ShutterStock

 Przy zamówieniach na tzw. usługi społeczne do 750 tys. euro wykonawcy mają prawo składać odwołania, ale w ograniczonym zakresie – uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie.

To kolejny zwrot akcji w sprawie zamówień na tzw. usługi społeczne do 750 tys. euro (chodzi np. o usługi ochroniarskie, zdrowotne, hotelowe czy niektóre prawne). Przed niespełna miesiącem Federacja Przedsiębiorców Polskich wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o rozważenie zmiany przepisów, tak aby wprost umożliwiały korzystanie ze środków ochrony prawnej także w tych przetargach. Chodzi o wątpliwości interpretacyjne związane z art. 138 lit. o ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.), który przewiduje uproszczoną procedurę udzielania tych zamówień. Wielu prawników uważa, że przepis ten wyłącza możliwość wnoszenia odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej.

Resort odpowiedział, że nie ma potrzeby zmiany przepisów, gdyż obecne umożliwiają korzystanie ze środków ochrony prawnej, choć w zakresie ograniczonym do zamówień poniżej progów unijnych (art. 180 ust. 2 ustawy p.z.p.). Do takich samych wniosków doszedł Sąd Okręgowy w Olsztynie w postanowieniu, którego uzasadnienie właśnie opublikowano. Rozpoznawał on skargę na wyrok KIO, w którym stwierdzono bezpodstawne unieważnienie przetargu na dożywianie dzieci w szkołach i przedszkolach. Orzeczenie to zaskarżył prezes Urzędu Zamówień Publicznych uznając, że sprawa w ogóle nie powinna zostać rozpoznana. Dożywianie, którego dotyczył przetarg, jest bowiem usługą społeczną, a przy zamówieniach na te usługi do kwoty 750 tys. euro środki odwoławcze w ogóle nie przysługują.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane