statystyki

Wolno powołać się na doświadczenie konsorcjum

autor: Sławomir Wikariak09.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:47
dokumenty

Wykonawca składający odwołanie nie podważył uczestnictwa konsorcjanta w realizacji całej inwestycji.źródło: ShutterStock

Jeśli zamawiający chce weryfikować, jakie konkretnie doświadczenie zdobyła firma realizująca wcześniej prace w ramach konsorcjum, to powinien to jednoznacznie wskazać w specyfikacji – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Wyrok dotyczy przetargu na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Pszowie. Organizująca go gmina wymagała, aby chcący w nim wystartować wykonawcy zrealizowali wcześniej podobną inwestycję o wartości minimum 5 mln zł. Konsorcjum, które złożyło najkorzystniejszą ofertę, na dowód spełnienia tego warunku wskazało inwestycję realizowaną przez jednego z członków. Problem w tym, że uczestniczył on w pracach jako jedna z trzech firm tworzących inne konsorcjum. Zdaniem przedsiębiorcy, który złożył odwołanie do KIO, nie miał więc prawa wskazać całej inwestycji jako realizowanej przez siebie. Główną część prac miał bowiem wykonać inny konsorcjant.

Prawnicy przywołali orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które ich zdaniem wskazuje na konieczność oceniania doświadczenia konsorcjanta przez pryzmat jego wkładu w realizację inwestycji, a nie poprzez sam fakt wchodzenia w skład grupy, która ją wykonywała.

KIO na podstawie analizy orzecznictwa TSUE przyznała, że warunkiem możliwości powołania się na doświadczenie całego konsorcjum przez pojedynczego wykonawcę jest jego czynny udział w zarządzaniu sprawami konsorcjum (wyrok TSUE z 18 lipca 2007 r., sprawa C-399/05).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane