statystyki

Dyscyplinowanie prawników, którzy poparli ustawę o SN

autor: Karolina Andrzejak21.09.2017, 07:32; Aktualizacja: 22.09.2017, 18:48
Sąd Najwyższy w Warszawie

Sąd Najwyższy w Warszawieźródło: ShutterStock

Wobec 7 adwokatów będących jednocześnie posłami Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali m.in. za ustawą o Sądzie Najwyższym (chodzi o akt ostatecznie zawetowany przez prezydenta Andrzeja Dudę), wszczęto postępowania dyscyplinarne. Zainicjowały je skargi, które trafiły do najwyższych władz prawniczych korporacji. W skargach pojawił się postulat usunięcia wskazanych osób z zawodu w związku z poparciem niekonstytucyjnych projektów, prowadzących do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Pisma zostały przesłane do rzeczników dyscyplinarnych w poszczególnych izbach.

Jednym z wywołanych do tablicy jest Arkadiusz Mularczyk, formalnie członek izby adwokackiej w Krakowie, od 12 lat niewykonujący zawodu.

– Działanie Naczelnej Rady Adwokackiej jest dla mnie niezrozumiałe, ponieważ wszczęte dochodzenie dyscyplinarne nie ma podstawy prawnej. Skargę złożyły niezidentyfikowane osoby, w dodatku za pośrednictwem poczty elektronicznej – ocenia poseł Mularczyk. – Zwróciłem się do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego o podjęcie odpowiednich kroków, w celu kontroli czynności NRA. Dodatkowo, wobec autorów skargi, skierowałem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 234 k.k. – dodaje. Podkreślając przy tym, że cała sprawa nie służy wizerunkowi polskiej adwokatury, która powinna współpracować z posłami, a nie zakładać im dyscyplinarki.

W doktrynie trwa spór, czy adwokaci bądź radcy mogą ponosić odpowiedzialność zawodową w związku z tym, jak głosowali w parlamencie. Przeciwnicy takiej formie dyscyplinowania profesjonalnych prawników przypominają, że każdy poseł ma immunitet, dzięki któremu nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za działania związane z wykonywaniem mandatu. A głosowanie za ustawą lub przeciw niej z pewnością do takich działań się zalicza. Nie brak jednak argumentów przemawiających za stanowiskiem przeciwnym.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

 • Mecenas(2017-09-21 08:50) Zgłoś naruszenie 4320

  czas na demonopolizację obowiązku przynależności do korporacji zawodowych. Listę adwokatów i radców prawnych powinien prowadzić Minister Sprawiedliwości, a Ci z kolei powinni dobrowolnie przynależeć lub nie do dowolnej wybranych przez siebie stowarzyszeń prawniczych.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Marcos(2017-09-21 16:57) Zgłoś naruszenie 2811

  Rewelacja 7 prawników nie poparło kolesi z korporacji zawodowej i owi kolesie ich za to rozliczają . Zaiste owa korporacja jest "wzorem obiektywizmu "

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • logik(2017-09-21 13:07) Zgłoś naruszenie 2623

  sądy STALINOWSKIE w Polsze należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UBeków, bo to jeszcze gorsza zaraza. Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ula(2017-09-21 14:20) Zgłoś naruszenie 2018

  Adwokaci, jak sedziowie, nie dopuszczaja nie swoich do zawodu, a jak juz kogos dopuszcza, to trzymaja za twarz.

  Odpowiedz
 • krol(2017-09-21 17:46) Zgłoś naruszenie 1910

  Coraz bardziej widać,ze przypomnina to struktury mafijne. Brawo PIS , brawo Rząd

  Odpowiedz
 • PIS powinien spełnić obietnicę(2017-09-21 17:23) Zgłoś naruszenie 1514

  Tak długo jak długo PIS nie wprowadzi zawodu doradcy prawnego, to korporacje będą zajmować się polityką. Tylko silna konkurencja na wolnorynkowych zasadach może coś w tym kraju zmienić na lepsze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rene kolejorz(2017-09-21 15:39) Zgłoś naruszenie 125

  W jaki konkretnie sposób to niby robią, skoro od dawna nie maja żadnego wpływu na nabór?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • bobo(2017-09-22 09:12) Zgłoś naruszenie 112

  Korporanci razem z sędziami samozwańcami angażują się w politykę pełna parą. W zeszły roku podczas puczu kiedy to w Warszawie miało być gorzej niż w Aleppo, adwokaci już wcześniej zapewniali o darmowej pomocy prawnej ofiarom agresji ze strony władz. Zero zaufania do tej kliki. Odradzam obywatelom radzić się u nich bo mają w swoich szeregach byłych TW i z tym problemu u nich nie ma.

  Odpowiedz
 • rene kolejorz(2017-09-21 18:47) Zgłoś naruszenie 811

  Oczywiście mogą być politykami PiS ale sami powinni zrezygnować z bycia adwokatami. Tego się w żaden sposób nie da pogodzić.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • piska szczujnia bolszewicka(2017-09-21 17:33) Zgłoś naruszenie 717

  Piska szczujnia szczuje, bolszewia rośnie.

  Odpowiedz
 • exo(2017-09-22 06:54) Zgłoś naruszenie 73

  Wprowadzić zawód doradcy prawnego i w końcu zakończyć ciągły problem kooracji.

  Odpowiedz
 • Frt(2017-09-22 12:32) Zgłoś naruszenie 50

  Bzdura. Jest decyzja o odmowie wszczęcia postępowań dyscyplinarnych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lika(2017-09-22 18:17) Zgłoś naruszenie 43

  Jako wyborca nie życzę sobie by pracę adwokata jako posła oceniała rada adwokacka. Ocena wyborcy będzie przy urnie wyborczej,a rada niech ocenia pracę posła kiedy wykonuje obowiązki adwokata,bo do tego została powołana, a nie do oceny pracy parlamentarnej członka rady.

  Odpowiedz
 • I słusznie ... (2017-09-23 21:57) Zgłoś naruszenie 21

  ... dla PIS-BOLSZEWIKÓW łamiących metodami bolszewickim rodem z CCCP po zastodolu KONSTYTUCJĘ RP nie powinno być miejsca w zawodach zaufania społecznego i powinno się wywalić ich ... na zbitą MORDĘ.

  Odpowiedz
 • peerelowskie opresyjne korporacje(2017-10-03 09:56) Zgłoś naruszenie 10

  Korporacjom nic do tego jak wykonywany jest mandat posła. Niezależnie czy zgadzam się z tymi z posłami czy też nie. W ogóle te dziadowskie korporacje nie są do NICZEGO potrzebne. Nie mają większego wpływu na rzeczywistość, stanowią jedynie aparat opresji wobec swoich członków, zwłaszcza młodych i "nieswoich". Korporacje to tylko ograniczenia ("etyka" zawodowa), ciągłe zagrożenie postępowaniem dyscyplinarnym o byle co - zwłaszcza niestosowanie się do uchwał samorządu, brak pańszczyźnianej podległości organom korporacji, nieżyciowe "doskonalenie zawodowe", które polega na odbębnianiu wykładów albo przeklikaniu prezentacji oraz wyciąganie pieniędzy na składki członkowskie. Ze składek nie ma się nic, poza opresją. Oczywiście za brak opłacania składek jest postępowanie dyscyplinarne. Pomijam już klientów, którzy z najróżniejszym powodów wszczynają postępowania dyscyplinarne prawnikom korporacyjnym. Nierzetelnym nawet szewcom, czy informatykom nie zakłada się dyscyplinarek, bo są inne narzędzia prawne, jak choćby pozew o zapłatę, komornik itp. Korporacje prawnicze mają przemożny wpływ na to kto skończy aplikację, uwalają też na egzaminach końcowych. Korporant sprawdzający egzamin końcowy nie jest zainteresowany dopuszczeniem nowych, konkurentów. Podobnie, korporanci nie są zainteresowani w przekazywaniu "tajników" swojej wiedzy na "zajęciach" na aplikacji. Sama aplikacja w obecnym kształcie jest bezsensem. Nie ma krajowej izby informatyków ani krajowej izby piekarzy i rynek ma się świetnie. Równie bezsensowne w Polsce są izby lekarskie, pielęgniarek czy inżynierów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane