Zmiany nie przyspieszyły postępowań w sądach administracyjnych

autor: Wojciech Serafiński23.09.2017, 07:30
W obywatelskim państwie prawa należy wzmacniać pozycję i gwarancje procesowe obywateli, a nie je osłabiać, jak to się dzieje w polskim prawie, ale też na salach sądowych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W sferze fiskalnej jesteśmy już bardziej państwem policyjnym niż obywatelskim.

W obywatelskim państwie prawa należy wzmacniać pozycję i gwarancje procesowe obywateli, a nie je osłabiać, jak to się dzieje w polskim prawie, ale też na salach sądowych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W sferze fiskalnej jesteśmy już bardziej państwem policyjnym niż obywatelskim.źródło: ShutterStock

Po dwóch latach od nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi widać gołym okiem, że nie wprowadzono zmian, które rzeczywiście mogłyby usprawnić ich pracę i wzmocnić pozycję podatników.

Na łamach DGP (nr 171) ukazała się niedawno krótka analiza zmian wprowadzonych w ustawie – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 718). Ich istotą – jak głosiło uzasadnienie projektu – miało być uproszczenie i przyspieszenie postępowań sądowych. Należy przypomnieć, że większość przygotowanych w NSA nowych przepisów, które znalazły się w prezydenckim projekcie, miała charakter czysto porządkowy lub doprecyzowujący. Zasadnicze zaś zmiany dokonane tą ustawą w dużej mierze nie zdały egzaminu.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jedynym (choć tylko częściowym) pozytywnym skutkiem nowelizacji jest przywrócenie możliwości reformatoryjnego orzekania przez NSA. Częściowym, gdyż orzeczenia NSA budzą coraz większe wątpliwości i zastrzeżenia. Choć sędziowie od wielu już lat są wspierani przez asystentów, to wyraźnie spada jakość orzeczeń. Istnieje cała masa wyroków, w których asystenci nie boją się korzystać z metody „kopiuj i wklej”, co w mojej ocenie podważa autorytet i zaufanie do tego sądu.

Coraz większe zastrzeżenia budzi sposób uzasadniania orzeczeń. Są one niezrozumiałe nie tylko dla przeciętnego obywatela (strony skargi), lecz także coraz częściej dla profesjonalnych pełnomocników. NSA dokonuje wykładni, nie przedstawiając drogi dojścia do interpretacji konkretnej normy prawnej. Od lat sąd ten operuje ogólnikowymi ocenami, z których nie sposób poznać poszczególnych etapów wnioskowania sądu. Czytając orzeczenia, można dojść do wniosku, że NSA nie widzi potrzeby przekonywania do swych rozstrzygnięć. Z sentymentem wspominam orzeczenia z lat 80. i 90. XX w., które były jasne i zrozumiałe, a co ważne, często przekonywały do wydanego rozstrzygnięcia i chroniły prawa podatników. Dziś ci ostatni coraz częściej traktowani są jak zło konieczne. Sądy zamiast podatników chronią interes Skarbu Państwa, co aż razi w uzasadnieniach orzeczeń. To oczywisty dowód lekceważenia konstytucyjnych zasad: państwa prawa, praworządności, sprawiedliwości czy zaufania obywateli do sądów.

Uchwały i interpretacje


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Autor chyba z księżyca spadł(2017-09-23 09:53) Zgłoś naruszenie 178

  Jakie zmiany, jak kasta hamuje, aby było jak było - sam Rzepliński to mówił oficjalnie i przed kamerą, albo bezwzględne reformy w tym kadrowe, albo,żadnych zmian na lepsze nie będzie. Hamulcowi muszą odejść.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Prawnik(2017-09-23 10:27) Zgłoś naruszenie 81

  A może zmiany trzeba zacząć od krytykowanego tu NSA a nie SN, który pracuje szybko i sprawnie? Sędzią która mówiła o "kaście" jest właśnie z NSA. Tymczasem o reformie NSA - cisza.

  Odpowiedz
 • Rówieśnik ramoli(2017-09-23 09:52) Zgłoś naruszenie 61

  Jaka jest przeciętna wieku w NSA?

  Odpowiedz
 • LENIN wiecznie żywy ... (2017-09-23 10:56) Zgłoś naruszenie 511

  Jest takie mądre ludowe, adekwatne do sytuacji porzekadło... ""Czekaj tatka latka aż kobyłę wilcy zjedzą". Przecież PIS-Bolszewikom nie chodziło, żeby przyspieszyć postepowanie sądowe, ... ale żeby przyspieszyć zadanie PIS ... "TERAZ K**** MY". LENIN powiadał ... "KADRY, KADRY ... TOWARYSZE są najważniejsze"

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • mmm(2017-09-23 22:21) Zgłoś naruszenie 22

  Ścieżka kariery w sądownictwie administracyjnym. Urząd skarbowy, izba skarbowa, WSA, NSA. A później się ludzie zastanawiają, dlaczego sędziowie NSA rozpoznają sprawę nie patrząc na ochronę praw obywatela, a na ochronę praw Skarbu Państwa. Nawyki z urzędów pozostają. Powinno być - połowę sędziów z urzędów, a połowę z wolnych zawodów. No i mamy to co mamy.

  Odpowiedz
 • ad vocem .. @POBOLSZEWIA MA KACA(2017-09-23 15:33) Zgłoś naruszenie 12

  "MOW Mi WUJU" ... jak mawiał zacny Zagłoba do Rocha Kowalskiego w "Potopie" ... nieco bardziej "Bystrego" jak Waść PIS-BOLSZEWIKU o zabarwieniu czarno-czerwonym. Tyle, że Roch Kowalski miał jeszcze jako taki mózg ... i na swoim miejscu, a Waść ma jedynie ... MÓŻDŻEK z przepukliną i to nie w naturalnym miejscu, ... ale w d.o.o.p.i.e.

  Odpowiedz
 • ollo(2017-09-23 22:32) Zgłoś naruszenie 11

  W sądach administracyjnych (wojewódzkich) akurat sprawy toczą się bardzo szybko, więc tytuł artykułu wprowadza w błąd. Średnia od wpływu skargi do rozpoznania to pewnie 3-4 miesiące. Natomiast tempo wyraźnie zwalnia w NSA. To fakt.

  Odpowiedz
 • państwo samo generuje problem(2017-09-24 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  Postępowanie sądowe jest promowane. To jest najbardziej opłacalna dla korporacji forma rozwiązywania sporów. Dla klientów oczywiście jest to najmniej opłacalna forma. Niestety państwo promuje procesy sądowe swoimi regulacjami. Po pierwsze dając monopol korporacjom, co wpływa na wysokie ceny za usługi. Po drugie nobilitując te grupy, które takie procesy prowadzą.

  Odpowiedz
 • try(2017-09-23 15:31) Zgłoś naruszenie 00

  Komornicy wiedzą o czym ten pań pisze. Komornik VAT owcem hehe jakość stuprocentowa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane