statystyki

Polskie sądy są zbyt łagodne w stosunku do gwałcicieli

autor: Emilia Świętochowska11.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:00
Propozycja umieszczenia w  k.k. szczegółowych opisów najbardziej nagannych zgwałceń jest po prostu obsceniczna

Propozycja umieszczenia w k.k. szczegółowych opisów najbardziej nagannych zgwałceń jest po prostu obscenicznaźródło: ShutterStock

Podniesienie dolnych granic zagrożenia karą za przestępstwa seksualne oraz wprowadzenie nowego kwalifikowanego typu przestępstwa zgwałcenia, którego skutkiem jest śmierć bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary – to najważniejsze zmiany dotyczące zaostrzenia odpowiedzialności karnej gwałcicieli zapowiedziane w czwartek przez resort sprawiedliwości.

– Polskie sądy należą do najłagodniejszych, jeżeli chodzi o orzekanie kary za te niezwykle okrutne przestępstwa – podkreślił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wiceminister Marcin Warchoł dodał, że – jak wynika z analizy resortu – mimo że górna granica kary dla gwałcicieli wynosi 10–12 lat pozbawienia wolności, sądy w większości wymierzają im dwa lata. – A w 29 przypadkach, tylko w ciągu ostatniego roku, zastosowano nadzwyczajne złagodzenie kary, co przecież może mieć miejsce, gdy sprawca pojednał się z pokrzywdzonym czy naprawił szkodę. O jakim naprawieniu szkody można mówić w przypadku zgwałcenia? – pytał wiceminister.

Projekt nowelizacji kodeksu karnego MS zakłada surowsze karanie gwałcicieli, którzy działali ze szczególnym okrucieństwem. Zgodnie z proponowaną zmianą sąd będzie mógł w takim przypadku orzec także karę 25 lat pozbawienia wolności albo sięgnąć do obecnego katalogu przewidującego od 5 do 15 lat więzienia. – Sprawca ma odpowiadać jak zbrodniarz – przekonywał wiceminister Warchoł. Przed perspektywą 25 lat w zamknięciu mogą też stanąć gwałciciele, którzy doprowadzili do śmierci bądź ciężkich obrażeń u ofiary. W tym pierwszym przypadku dolna granica zagrożenia zostanie ustalona na osiem lat więzienia, a w drugim – na pięć lat.

W kodeksie karnym wyodrębnione zostanie też przestępstwo zgwałcenia kobiety ciężarnej. Jeśli sprawca wiedział bądź mógł łatwo się dowiedzieć, że jego ofiara spodziewa się dziecka, wówczas sąd orzeknie karę od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. Taka sama sankcja będzie grozić gwałcicielowi, który posługiwał się nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem, środkiem obezwładniającym (np. pigułką gwałtu) albo w inny sposób bezpośrednio zagroził życiu ofiary. Co do zasady od 5 do 15 lat więzienia może czekać sprawcę zgwałcenia osoby małoletniej oraz gwałciciela, który nagrał przebieg czynu (obecnie grozi za to kara od 2 do 12 lat więzienia). W przypadku popełnienia takiego czynu wobec dziecka w grę wchodzi także dożywocie, jeśli istnieją dodatkowe okoliczności obciążające przestępcę, jak np. działanie ze szczególnym okrucieństwem. Co więcej, jeśli dojdzie do zabójstwa połączonego ze zgwałceniem małoletniego, sąd będzie mógł w takiej sytuacji orzec wobec przestępcy zakaz przedterminowego warunkowego zwolnienia. Natomiast dolna granica kary za bezprawne więzienie i udręczenie pokrzywdzonego zostanie podwyższona z trzech do pięciu lat.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • dziadek(2017-09-11 20:04) Zgłoś naruszenie 41

  dokonywać CAŁKOWITEJ konfiskatę narzędzia zbrodni

  Odpowiedz
 • a(2017-09-11 19:27) Zgłoś naruszenie 21

  T o wszystko ciągle za mało..

  Odpowiedz
 • E(2017-09-11 12:43) Zgłoś naruszenie 21

  Dożywocie dla takich zwierząt. Do tego cynk dla współwięźniów że delikwent lubi siłą . Jak mu zrobią z d autostradę a1 to popamięta. A za gwałt lub inne czynności seksualnd na dziecku oddać go rodzinie dając list żelazny skoro czapy u nas nie ma.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane