statystyki

Polskie sądy są zbyt łagodne w stosunku do gwałcicieli

autor: Emilia Świętochowska11.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:00
Propozycja umieszczenia w  k.k. szczegółowych opisów najbardziej nagannych zgwałceń jest po prostu obsceniczna

Propozycja umieszczenia w k.k. szczegółowych opisów najbardziej nagannych zgwałceń jest po prostu obscenicznaźródło: ShutterStock

Podniesienie dolnych granic zagrożenia karą za przestępstwa seksualne oraz wprowadzenie nowego kwalifikowanego typu przestępstwa zgwałcenia, którego skutkiem jest śmierć bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary – to najważniejsze zmiany dotyczące zaostrzenia odpowiedzialności karnej gwałcicieli zapowiedziane w czwartek przez resort sprawiedliwości.

– Polskie sądy należą do najłagodniejszych, jeżeli chodzi o orzekanie kary za te niezwykle okrutne przestępstwa – podkreślił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wiceminister Marcin Warchoł dodał, że – jak wynika z analizy resortu – mimo że górna granica kary dla gwałcicieli wynosi 10–12 lat pozbawienia wolności, sądy w większości wymierzają im dwa lata. – A w 29 przypadkach, tylko w ciągu ostatniego roku, zastosowano nadzwyczajne złagodzenie kary, co przecież może mieć miejsce, gdy sprawca pojednał się z pokrzywdzonym czy naprawił szkodę. O jakim naprawieniu szkody można mówić w przypadku zgwałcenia? – pytał wiceminister.

Projekt nowelizacji kodeksu karnego MS zakłada surowsze karanie gwałcicieli, którzy działali ze szczególnym okrucieństwem. Zgodnie z proponowaną zmianą sąd będzie mógł w takim przypadku orzec także karę 25 lat pozbawienia wolności albo sięgnąć do obecnego katalogu przewidującego od 5 do 15 lat więzienia. – Sprawca ma odpowiadać jak zbrodniarz – przekonywał wiceminister Warchoł. Przed perspektywą 25 lat w zamknięciu mogą też stanąć gwałciciele, którzy doprowadzili do śmierci bądź ciężkich obrażeń u ofiary. W tym pierwszym przypadku dolna granica zagrożenia zostanie ustalona na osiem lat więzienia, a w drugim – na pięć lat.

W kodeksie karnym wyodrębnione zostanie też przestępstwo zgwałcenia kobiety ciężarnej. Jeśli sprawca wiedział bądź mógł łatwo się dowiedzieć, że jego ofiara spodziewa się dziecka, wówczas sąd orzeknie karę od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. Taka sama sankcja będzie grozić gwałcicielowi, który posługiwał się nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem, środkiem obezwładniającym (np. pigułką gwałtu) albo w inny sposób bezpośrednio zagroził życiu ofiary. Co do zasady od 5 do 15 lat więzienia może czekać sprawcę zgwałcenia osoby małoletniej oraz gwałciciela, który nagrał przebieg czynu (obecnie grozi za to kara od 2 do 12 lat więzienia). W przypadku popełnienia takiego czynu wobec dziecka w grę wchodzi także dożywocie, jeśli istnieją dodatkowe okoliczności obciążające przestępcę, jak np. działanie ze szczególnym okrucieństwem. Co więcej, jeśli dojdzie do zabójstwa połączonego ze zgwałceniem małoletniego, sąd będzie mógł w takiej sytuacji orzec wobec przestępcy zakaz przedterminowego warunkowego zwolnienia. Natomiast dolna granica kary za bezprawne więzienie i udręczenie pokrzywdzonego zostanie podwyższona z trzech do pięciu lat.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • dziadek(2017-09-11 20:04) Zgłoś naruszenie 41

  dokonywać CAŁKOWITEJ konfiskatę narzędzia zbrodni

  Odpowiedz
 • a(2017-09-11 19:27) Zgłoś naruszenie 21

  T o wszystko ciągle za mało..

  Odpowiedz
 • E(2017-09-11 12:43) Zgłoś naruszenie 21

  Dożywocie dla takich zwierząt. Do tego cynk dla współwięźniów że delikwent lubi siłą . Jak mu zrobią z d autostradę a1 to popamięta. A za gwałt lub inne czynności seksualnd na dziecku oddać go rodzinie dając list żelazny skoro czapy u nas nie ma.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane