statystyki

Prawo do ostrzegania SMS-ami

autor: Elżbieta Rutkowska04.10.2017, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:27
Od podpisania listu strona rządowa kilka razy spotkała się z operatorami, ale jak podkreśla Marcin Gruszka, nic się nie zmieniło

Od podpisania listu strona rządowa kilka razy spotkała się z operatorami, ale jak podkreśla Marcin Gruszka, nic się nie zmieniłoźródło: ShutterStock

Trzeba zmienić przepisy, żeby komunikaty o zagrożeniach rozsyłać na telefony bez aplikacji. Operatorzy telekomunikacyjni nie widzą technicznych przeszkód, by ostrzeżenia o niebezpieczeństwie rozsyłać SMS-ami. Wymaga to jednak zmiany prawa, do czego strona rządowa dopiero dojrzewa.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) trafiają dziś na paski programów TVP w emisji naziemnej, do telegazety i na strony internetowe urzędów wojewódzkich. Żeby dostawać ostrzeżenia na telefon komórkowy, trzeba zainstalować aplikację RSO. Nie jest ona zbyt popularna: od wdrożenia w 2015 r. pobrano ją ok. 600 tys. razy, choć kart SIM w połowie tego roku było według GUS 51,7 mln.

Po sierpniowych nawałnicach (system ostrzegania się nie sprawdził) rozgorzała dyskusja o potrzebie prostszej i skuteczniejszej metody alarmowania o zagrożeniu, np. przez SMS.

– Mamy technologiczne możliwości wysyłania powiadomień SMS w regionie zagrożenia, ale niezbędne jest stworzenie odpowiednich przepisów prawnych – twierdzi Arkadiusz Majewski z Plusa. Wtóruje mu rzecznik Play Marcin Gruszka. – Dziś prawo nie pozwala na geolokalizację bez zgody danej osoby. Instalując aplikację, wyrażamy taką zgodę. Należy więc zmienić przepisy, by w sytuacji zagrożenia życia zgoda na geolokalizację nie była potrzebna – mówi Gruszka.

Ponad dwa lata temu czterej najwięksi operatorzy – Orange, Play, Plus i T-Mobile – podpisali list intencyjny o współpracy przy RSO z ówczesnym Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji i z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Dzięki temu w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu mieliśmy otrzymywać wiadomości SMS. Ale nie otrzymujemy.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jakie Aplikacje i jakie Geolokalizacje ???(2017-10-04 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    BTSy rozsyłają smsy do wszystkich zalogowanych do tego masztu telefonów i nikogo nie lokalizują... Cel jest rozesłać do maksymalnej liczby odbiorców jak przez radio, a nie lokalizować pojedyńcze osoby. W katastrofie naturalnej nawet tych potrzebujących nikt nie zlokalizuje więc po co te bzdetne wymysły tych co tam mają sklecić prosty przepis prawa.

    Odpowiedz
  • Z Biedronki o Kartoflach za 2,60 mam SMSa....(2017-10-04 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ale o Powodzi czy Huraganie .... już nie dostanę !!!! Chore !!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane