statystyki

Prawo do ostrzegania SMS-ami

autor: Elżbieta Rutkowska04.10.2017, 07:56; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:27
Od podpisania listu strona rządowa kilka razy spotkała się z operatorami, ale jak podkreśla Marcin Gruszka, nic się nie zmieniło

Od podpisania listu strona rządowa kilka razy spotkała się z operatorami, ale jak podkreśla Marcin Gruszka, nic się nie zmieniłoźródło: ShutterStock

Trzeba zmienić przepisy, żeby komunikaty o zagrożeniach rozsyłać na telefony bez aplikacji. Operatorzy telekomunikacyjni nie widzą technicznych przeszkód, by ostrzeżenia o niebezpieczeństwie rozsyłać SMS-ami. Wymaga to jednak zmiany prawa, do czego strona rządowa dopiero dojrzewa.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) trafiają dziś na paski programów TVP w emisji naziemnej, do telegazety i na strony internetowe urzędów wojewódzkich. Żeby dostawać ostrzeżenia na telefon komórkowy, trzeba zainstalować aplikację RSO. Nie jest ona zbyt popularna: od wdrożenia w 2015 r. pobrano ją ok. 600 tys. razy, choć kart SIM w połowie tego roku było według GUS 51,7 mln.

Po sierpniowych nawałnicach (system ostrzegania się nie sprawdził) rozgorzała dyskusja o potrzebie prostszej i skuteczniejszej metody alarmowania o zagrożeniu, np. przez SMS.

– Mamy technologiczne możliwości wysyłania powiadomień SMS w regionie zagrożenia, ale niezbędne jest stworzenie odpowiednich przepisów prawnych – twierdzi Arkadiusz Majewski z Plusa. Wtóruje mu rzecznik Play Marcin Gruszka. – Dziś prawo nie pozwala na geolokalizację bez zgody danej osoby. Instalując aplikację, wyrażamy taką zgodę. Należy więc zmienić przepisy, by w sytuacji zagrożenia życia zgoda na geolokalizację nie była potrzebna – mówi Gruszka.

Ponad dwa lata temu czterej najwięksi operatorzy – Orange, Play, Plus i T-Mobile – podpisali list intencyjny o współpracy przy RSO z ówczesnym Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji i z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Dzięki temu w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu mieliśmy otrzymywać wiadomości SMS. Ale nie otrzymujemy.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jakie Aplikacje i jakie Geolokalizacje ???(2017-10-04 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    BTSy rozsyłają smsy do wszystkich zalogowanych do tego masztu telefonów i nikogo nie lokalizują... Cel jest rozesłać do maksymalnej liczby odbiorców jak przez radio, a nie lokalizować pojedyńcze osoby. W katastrofie naturalnej nawet tych potrzebujących nikt nie zlokalizuje więc po co te bzdetne wymysły tych co tam mają sklecić prosty przepis prawa.

    Odpowiedz
  • Z Biedronki o Kartoflach za 2,60 mam SMSa....(2017-10-04 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ale o Powodzi czy Huraganie .... już nie dostanę !!!! Chore !!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane