statystyki

NGO-sy zaniepokojone zmniejszaniem pomocy postpenitencjarnej

autor: Piotr Szymaniak07.09.2017, 07:51; Aktualizacja: 07.09.2017, 10:31
pieniądze

Od 12 sierpnia pieniądze, które trafiają do funduszu m.in. z nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców (w kwocie m.in. 5 tys. zł), mogą być przeznaczane nie tylko na pomoc pokrzywdzonym i postpenitencjarną, ale też na przeciwdziałanie przemocyźródło: ShutterStock

 65 zł – tyle w 2016 r. wyniosła średnia wysokość pomocy udzielanej przy wyjściu z zakładu karnego skazanym, którzy nie mają zapewnionych na wolności dochodów.

Takie pieniądze nie tylko nie pozwalają na utrzymanie się choćby przez kilka dni, ale, jak skarżą się więźniowie, często nie wystarczają na sfinansowanie dojazdu do miejsca zamieszkania. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej fakt, że środków na koncie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej jest coraz więcej, wcale nie musi oznaczać polepszenia sytuacji osób wychodzących na wolność czy ofiar.

Wszystko przez zmianę przepisów. Od 12 sierpnia pieniądze, które trafiają do funduszu m.in. z nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców (w kwocie m.in. 5 tys. zł), mogą być przeznaczane nie tylko na pomoc pokrzywdzonym i postpenitencjarną, ale też na przeciwdziałanie przemocy. Poza tym będą mogły po nie sięgać, prócz organizacji pozarządowych, także jednostki sektora finansów publicznych, które z tych pieniędzy będą mogły realizować swoje ustawowe zadania. Środki będą mogły zatem zostać wykorzystane na szkolenia dla policji i prokuratury lub np. zakup radiowozów czy karetek.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane