statystyki

Dane osobowe: Nowi inspektorzy już nie obsłużą kilkudziesięciu firm

autor: Sławomir Wikariak05.09.2017, 07:50; Aktualizacja: 05.09.2017, 10:05
kontrola, praca

Nowe przepisy nie zakazują więc pracy dla różnych podmiotów, ale jednocześnie wiążą się z rozbudowanymi obowiązkami IOD, co samo w sobie oznacza pewne ograniczeniaźródło: ShutterStock

 Inspektorzy ochrony danych osobowych nadal będą mogli zostać powołani przez kilku różnych przedsiębiorców. Przez kilkudziesięciu raczej już jednak nie – uważa generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Administratorzy bezpieczeństwa informacji (ABI), czyli specjaliści zajmujący się ochroną danych osobowych, zdążyli już się zadomowić w polskim systemie prawnym. Część jest zatrudniana w ramach struktury firmy czy administracji publicznej. Na rynku działa też jednak sporo zewnętrznych ekspertów świadczących usługi w formie outsourcingu – niekiedy wielu różnym podmiotom, na co pozwalają obowiązujące przepisy.

Nie do końca natomiast wiadomo, jak interpretować nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), które zacznie być stosowane od 25 maja 2018 r. Dotychczasowych ABI zastąpią wówczas inspektorzy ochrony danych (IOD). Czy oni także będą mogli być powoływani przez wiele różnych podmiotów? W minionym tygodniu DGP przedstawił różne opinie ekspertów. Teraz do zainaugurowanej przez nas dyskusji włącza się GIODO.

Problem w tym, że RODO wspomina o możliwości powoływania IOD w dwóch tylko przepisach. Zgodnie z art. 37 ust. 2 grupa przedsiębiorstw powiązanych kapitałowo może wyznaczyć jednego IOD, o ile można z nim łatwo nawiązać kontakt z każdej jednostki organizacyjnej. Z kolei ust. 3 tego przepisu reguluje zasady wyznaczania IOD przez kilka podmiotów publicznych (musi się to odbywać z uwzględnieniem ich struktury organizacyjnej i wielkości). Skoro tylko w tych przepisach pojawia się taka możliwość, to a contrario można wywodzić, że w innych sytuacjach IOD nie może być powoływany przez wielu różnych przedsiębiorców.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane