statystyki

Za dane osobowe pasażerów odpowiada ZTM

autor: Piotr Pieńkosz27.08.2017, 10:00
GIODO podkreślił, że żaden przepis nie uprawnia osoby fizycznej do skutecznego żądania od administratora danych wydania dokumentów bądź ich kopii zawierających dane zainteresowanego.

GIODO podkreślił, że żaden przepis nie uprawnia osoby fizycznej do skutecznego żądania od administratora danych wydania dokumentów bądź ich kopii zawierających dane zainteresowanego.źródło: ShutterStock

Zarząd transportu miejskiego to miejska jednostka, której zadaniem jest organizacja systemu transportu publicznego. Wypełnia też obowiązki administratora danych osobowych wobec użytkowników komunikacji. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy określone zadania związane z przetwarzaniem informacji o pasażerach wypełniają na zasadzie zlecenia zewnętrzne podmioty.

Pasażerka komunikacji miejskiej, na którą nałożono opłatę dodatkową za podróżowanie bez ważnego dokumentu przewozu, wystąpiła do spółki zajmującej się kontrolą biletów w środkach transportu publicznego z wnioskiem o udzielenie informacji na temat zakresu danych osobowych, jaki posiada na jej temat firma. Dodatkowo zażądała wydania kopii dokumentów zawierających jej dane. Formułując wniosek zainteresowana powołała się na art. 32 i 33 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 922; dalej: u.o.d.o.). Przyznaje on osobom fizycznym prawo do uzyskania raz na pół roku informacji o zakresie danych osobowych posiadanych przez podmiot, źródłach ich pozyskania oraz sposobach przetwarzania. W związku z brakiem satysfakcjonującej odpowiedzi pasażerka wniosła skargę do generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) z prośbą o nakazanie spółce udzielenia odpowiedzi.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane