statystyki

Od czego zależy uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

autor: Marcin Nagórek29.08.2017, 19:00
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

Ogólne oświadczenie małżonki dłużnika, iż chce spłacić dług, jest niewystarczająceźródło: ShutterStock

Prowadzę egzekucję wobec kontrahenta (zwrot pożyczki), ale nieruchomość jest we wspólności majątkowej małżeńskiej. Nakaz zapłaty jest tylko przeciwko kontrahentowi i muszę uzyskać klauzulę wykonalności również przeciwko jego małżonce.

Niestety nie dysponuję jej zgodą na pożyczkę, choć mam ogólne oświadczenie, że chce spłacić różne długi, jednak bez wskazania konkretów. Złożyłem wniosek do sądu o klauzulę przeciwko małżonce. Kiedyś nie było z tym problemu, ale nie wiem, jak jest obecnie.

Kluczowe w sprawie jest to, kiedy powstało roszczenie. Jeśli miało to miejsce po 20 stycznia 2005 r., to do uzyskania klauzuli na małżonkę dłużnika (kontrahenta) niezbędna jest jej wyraźna zgoda na zaciągnięcie zobowiązania przez męża. Nie będzie takiego wymogu, gdy powstało przed tą datą.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 787 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi (z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową), jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za jego zgodą. Zatem nasz czytelnik, który chce uzyskać wspomnianą klauzulę przeciwko małżonce dłużnika, musi wykazać stosownym dokumentem, że wyraziła zgodę na umowę pożyczki.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane