statystyki

Spłata długu musi zawsze kosztować tyle samo

autor: Emilia Świętochowska29.06.2017, 20:00
pieniądze, kasa, banknot

TK zgodził się z sądem rejonowym, który przedstawił mu pytanie prawne, że osoby, które zignorują takie wezwanie, mogą liczyć na bonus w postaci niższej opłatyźródło: ShutterStock

Pobieranie większej opłaty egzekucyjnej od dłużników, którzy dobrowolnie spłacają zaległości komornikowi, a nie bezpośrednio wierzycielowi, jest niezgodne z ustawą zasadniczą – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Tym samym zakwestionował on art. 49 ust 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.), zgodnie z którym opłata naliczana przez komornika w sprawie o egzekucję świadczenia pieniężnego wynosi 15 proc. jego kwoty (ale nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia). Dla porównania, dłużnik, który – na podstawie ust. 2 tego przepisu – sam zwróci pieniądze wierzycielowi, będzie musiał zapłacić tylko 5 proc. wartości dochodzonego świadczenia (zakładając, że na wniosek wierzyciela komornik umorzy postępowanie).

Zdaniem trybunału zróżnicowanie opłaty egzekucyjnej w zależności od tego, komu się ją uiszcza, jest przede wszystkim nieracjonalne i niezgodne z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. – Nie ma większego znaczenia, czy wierzyciel otrzyma pieniądze bezpośrednio od dłużnika, czy za pośrednictwem komornika – podkreślał sędzia sprawozdawca Piotr Pszczółkowski.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • PLN(2017-06-29 20:42) Zgłoś naruszenie 273

  Otóż czcigodny Panie Sędzio a wcześniej adwokocie ma znaczenie i to zasadnicze. Argumentacja sędziego obarczona jest błędem bowiem idąc tym tropem dezawuuje on role komornika, a zatem może jest on w ogóle nie potrzebny w RP. Na marginesie Pan sędzia nie dostrzega bardzo istotnego faktu jakim są te wszystkie tzw dobrowolne wpłaty dłużników po wszczęciu post egzekucyjnego i zaj jego majatku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gabrielpiotr (2017-06-29 23:01) Zgłoś naruszenie 241

  Wywód sędziego wydaje się świadczyć o konieczności wykreślenia z ewidencji zawodów prawniczych, zawodu komornika. Ma on, wg. uzasadnienia TK, świadczyć darmowe usługi wierzycielami i skarbowi państwa, ponosząc przy tym samemu wszelkie koszty. Swoisty rodzaj wolontariatu.

  Odpowiedz
 • lolek(2017-06-30 09:02) Zgłoś naruszenie 120

  Ogólnie poziom Trybunału i SN w ostatnim czasie jest żenujący

  Odpowiedz
 • BOPE(2017-06-30 10:00) Zgłoś naruszenie 120

  "Dobrowolnie" po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, po zajęcie ruchomości, nieruchomości i innego majątku. Miszczowie TK i SN. Ps. Ciekawe do kogo zwróciłby się Pan Sędzia gdyby nie otrzymał swojego wynagrodzenia za pracę i czy cała procedura (pozew,egzekucja) też określona byłaby przez niego jako dobrowolna spłata.

  Odpowiedz
 • koleś(2017-06-30 08:39) Zgłoś naruszenie 90

  Rozumowanie Pana Sędziego oparte jest na błędzie logicznym polegającym na tym, iż kiedy dłużnik płaci cokolwiek komornikowi to jest to wpłata d o b r o w o l n a. Wydaje się,że logicznym rozwinięciem tej myśli jest, że komornikowi należy się jakakolwiek opłata wtedy gdy coś dłużnikowi sprzeda kub ściągnie z wynagrodzenia, rachunku czy wierzytelności. Kłania się brak znajomości praktyki. Dłużnik dokonuje jakichkolwiek wpłat właśnie dlatego aby uniknąć powyższego działania komornika. Swoim wyrokiem TK spowoduje daleko idącą brutalizację egzekucji i komorników bo przecież oczywistym jest, że będą chcieli coś zarobić i przeżyć. Oto do czego prowadzą ciasne horyzonty myślowe

  Odpowiedz
 • frigo(2017-06-30 20:17) Zgłoś naruszenie 70

  Tk : ))))) sędziowie i ich urojona rzeczywistość-jak jeszcze daleko odjedzie od rzeczywistości? Za stołu sędziowskiego powstają opowieści science fiction. Wynika to z braku inteligencji?

  Odpowiedz
 • zaskoczona(2017-06-30 13:06) Zgłoś naruszenie 70

  HAHAHAH..Dobre:) czyli nie muszę np 5 lat spłacać swoich długów..jeśli wierzyciel się wkurzy to pójdzie do komornika a ja wtedy spłacę dług wierzycielowi i komornikowi pokażę figę z makiem.przez 5 lat obracania pieniędzmi wierzyciela zarobię więcej niż stracę potem w tej pseudo egzekucji. To wytłumaczcie mi proszę po co w ogóle ten cały komornik skoro itak jego rola będzie polegała na "naganianiu" dłużników do w ręce wierzyciela. Naturalną konsekwencją niepłacenia długów powinno chyba być ponoszenie konsekwencji. Wyprowadźcie mnie proszę z błędu..ale przecież naganiać dłużników może tak samo firma windykacyjna. Komornik to Babcia Klozetowa która tylko przepycha brud głębiej (a w tym wypadku do wierzyciela)? i to ma być organ państwowy? chyba jakiś żart. Droga władzo..oby tak dalej..niedługo stopniem rozwoju dorównamy krajom trzeciego świata.szacun:)

  Odpowiedz
 • sprawiedliwość(2017-06-30 16:57) Zgłoś naruszenie 15

  No to teraz komornicy - funkcjonariusze publiczni - powinni zwrócić dłużnikom to, co nienależnie od nich pobrali.

  Odpowiedz
 • Qba(2017-06-30 19:06) Zgłoś naruszenie 01

  A babki emerytki które nie mały zadekowanej kaski na spłatę - zapłacą 8%...... :D

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane