statystyki

Spłata długu musi zawsze kosztować tyle samo

autor: Emilia Świętochowska29.06.2017, 20:00
pieniądze, kasa, banknot

TK zgodził się z sądem rejonowym, który przedstawił mu pytanie prawne, że osoby, które zignorują takie wezwanie, mogą liczyć na bonus w postaci niższej opłatyźródło: ShutterStock

Pobieranie większej opłaty egzekucyjnej od dłużników, którzy dobrowolnie spłacają zaległości komornikowi, a nie bezpośrednio wierzycielowi, jest niezgodne z ustawą zasadniczą – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Tym samym zakwestionował on art. 49 ust 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1138 ze zm.), zgodnie z którym opłata naliczana przez komornika w sprawie o egzekucję świadczenia pieniężnego wynosi 15 proc. jego kwoty (ale nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia). Dla porównania, dłużnik, który – na podstawie ust. 2 tego przepisu – sam zwróci pieniądze wierzycielowi, będzie musiał zapłacić tylko 5 proc. wartości dochodzonego świadczenia (zakładając, że na wniosek wierzyciela komornik umorzy postępowanie).

Zdaniem trybunału zróżnicowanie opłaty egzekucyjnej w zależności od tego, komu się ją uiszcza, jest przede wszystkim nieracjonalne i niezgodne z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. – Nie ma większego znaczenia, czy wierzyciel otrzyma pieniądze bezpośrednio od dłużnika, czy za pośrednictwem komornika – podkreślał sędzia sprawozdawca Piotr Pszczółkowski.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • PLN(2017-06-29 20:42) Zgłoś naruszenie 273

  Otóż czcigodny Panie Sędzio a wcześniej adwokocie ma znaczenie i to zasadnicze. Argumentacja sędziego obarczona jest błędem bowiem idąc tym tropem dezawuuje on role komornika, a zatem może jest on w ogóle nie potrzebny w RP. Na marginesie Pan sędzia nie dostrzega bardzo istotnego faktu jakim są te wszystkie tzw dobrowolne wpłaty dłużników po wszczęciu post egzekucyjnego i zaj jego majatku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gabrielpiotr (2017-06-29 23:01) Zgłoś naruszenie 241

  Wywód sędziego wydaje się świadczyć o konieczności wykreślenia z ewidencji zawodów prawniczych, zawodu komornika. Ma on, wg. uzasadnienia TK, świadczyć darmowe usługi wierzycielami i skarbowi państwa, ponosząc przy tym samemu wszelkie koszty. Swoisty rodzaj wolontariatu.

  Odpowiedz
 • lolek(2017-06-30 09:02) Zgłoś naruszenie 120

  Ogólnie poziom Trybunału i SN w ostatnim czasie jest żenujący

  Odpowiedz
 • BOPE(2017-06-30 10:00) Zgłoś naruszenie 120

  "Dobrowolnie" po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, po zajęcie ruchomości, nieruchomości i innego majątku. Miszczowie TK i SN. Ps. Ciekawe do kogo zwróciłby się Pan Sędzia gdyby nie otrzymał swojego wynagrodzenia za pracę i czy cała procedura (pozew,egzekucja) też określona byłaby przez niego jako dobrowolna spłata.

  Odpowiedz
 • koleś(2017-06-30 08:39) Zgłoś naruszenie 90

  Rozumowanie Pana Sędziego oparte jest na błędzie logicznym polegającym na tym, iż kiedy dłużnik płaci cokolwiek komornikowi to jest to wpłata d o b r o w o l n a. Wydaje się,że logicznym rozwinięciem tej myśli jest, że komornikowi należy się jakakolwiek opłata wtedy gdy coś dłużnikowi sprzeda kub ściągnie z wynagrodzenia, rachunku czy wierzytelności. Kłania się brak znajomości praktyki. Dłużnik dokonuje jakichkolwiek wpłat właśnie dlatego aby uniknąć powyższego działania komornika. Swoim wyrokiem TK spowoduje daleko idącą brutalizację egzekucji i komorników bo przecież oczywistym jest, że będą chcieli coś zarobić i przeżyć. Oto do czego prowadzą ciasne horyzonty myślowe

  Odpowiedz
 • frigo(2017-06-30 20:17) Zgłoś naruszenie 70

  Tk : ))))) sędziowie i ich urojona rzeczywistość-jak jeszcze daleko odjedzie od rzeczywistości? Za stołu sędziowskiego powstają opowieści science fiction. Wynika to z braku inteligencji?

  Odpowiedz
 • zaskoczona(2017-06-30 13:06) Zgłoś naruszenie 70

  HAHAHAH..Dobre:) czyli nie muszę np 5 lat spłacać swoich długów..jeśli wierzyciel się wkurzy to pójdzie do komornika a ja wtedy spłacę dług wierzycielowi i komornikowi pokażę figę z makiem.przez 5 lat obracania pieniędzmi wierzyciela zarobię więcej niż stracę potem w tej pseudo egzekucji. To wytłumaczcie mi proszę po co w ogóle ten cały komornik skoro itak jego rola będzie polegała na "naganianiu" dłużników do w ręce wierzyciela. Naturalną konsekwencją niepłacenia długów powinno chyba być ponoszenie konsekwencji. Wyprowadźcie mnie proszę z błędu..ale przecież naganiać dłużników może tak samo firma windykacyjna. Komornik to Babcia Klozetowa która tylko przepycha brud głębiej (a w tym wypadku do wierzyciela)? i to ma być organ państwowy? chyba jakiś żart. Droga władzo..oby tak dalej..niedługo stopniem rozwoju dorównamy krajom trzeciego świata.szacun:)

  Odpowiedz
 • sprawiedliwość(2017-06-30 16:57) Zgłoś naruszenie 15

  No to teraz komornicy - funkcjonariusze publiczni - powinni zwrócić dłużnikom to, co nienależnie od nich pobrali.

  Odpowiedz
 • Qba(2017-06-30 19:06) Zgłoś naruszenie 01

  A babki emerytki które nie mały zadekowanej kaski na spłatę - zapłacą 8%...... :D

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane