statystyki

E-protokół wytraca prędkość na ostatnim zakręcie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.08.2017, 07:47; Aktualizacja: 28.08.2017, 10:24
Do nagrywania przekonują się również sędziowie. Część z nich przyznaje, że dzięki temu udaje im się w łatwo wybronić przed zarzutami o stronniczość czy też niekulturalne zachowanie.

Do nagrywania przekonują się również sędziowie. Część z nich przyznaje, że dzięki temu udaje im się w łatwo wybronić przed zarzutami o stronniczość czy też niekulturalne zachowanie.źródło: ShutterStock

Po siedmiu latach wyposażania sal sądowych w sprzęt nagrywający i wydaniu na ten cel prawie 200 mln zł Ministerstwo Sprawiedliwości mówi na razie „dość”.

Obecnie nagrywane są rozprawy cywilne i wykroczeniowe. W związku z tym w tego typu sprawach nie są już sporządzane tradycyjne pisemne protokoły. Zamiast tego sędziowie i strony mają dostęp do zapisu audio-wideo z przebiegu rozpraw.

– Jeżeli chodzi o ocenę tego rozwiązania, to zdania wśród sędziów są podzielone. Część z nich jest zadowolona, część narzeka na uciążliwość, jaka się z tym wiąże. Łatwiej i szybciej bowiem pracuje się na tradycyjnym pisemnym protokole, który liczy kilka stron, niż z e-protokołem, na który składa się nieraz kilkadziesiąt godzin nagrań – przyznaje Mariusz Królikowski, sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, prezes płockiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Wygląda na to, że głosy niezadowolenia dotarły do Ministerstwa Sprawiedliwości. Podjęło one bowiem decyzję o niekontynuowaniu projektu w dotychczasowym kształcie, w ramach którego nagrywaniem rozpraw miały zostać objęte również sprawy karne. Poinformował o tym Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, udzielając odpowiedzi na interpelację jednego z posłów. Wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta na skutek doświadczeń nabytych podczas realizacji projektu e-Protokół w sprawach cywilnych i wykroczeniowych, a także z powodu troski o gospodarne wydatkowanie środków.

Enigmatyczna decyzja


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Oeago(2017-08-28 15:47) Zgłoś naruszenie 30

  Może tę resztę pieniędzy MS niech przeznaczy na zakup właściwych urządzeń do pracy s sądach tj szybkich komputerach na których pracują w sądach, mocnych szybkich serwerach do których są podpięte polskie sądy by praca faktycznie była szybka.

  Odpowiedz
 • Zbigniew Rzebro(2017-08-31 14:39) Zgłoś naruszenie 11

  Brawo! W kilka lat polskie ministerstwo sprawiedliwości doszło do tego, co starożytnym cywilizacjom zajęło stu czy nawet tysiąclecia - odkryli pismo!

  Odpowiedz
 • kris(2017-09-09 07:23) Zgłoś naruszenie 00

  Na kij w sprawach cywilnych nagrywanie jak to przecież w sprawach karnych dochodzi do falszowania akt przez sędziów wprowadzić monitoring karnych spraw to zmniejszy sie liczba osadzonych i panstwo wyjdzie jeszcze z zyskiem na tej zmianie

  Odpowiedz
 • specj,absurdologiistosowanej(2017-08-29 18:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe,czy opracowywane sa np. telewizyjne formy dokumentacji notarialnej,medycznej czy inzynieryjnej?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane