statystyki

E-protokół wytraca prędkość na ostatnim zakręcie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.08.2017, 07:47; Aktualizacja: 28.08.2017, 10:24
Do nagrywania przekonują się również sędziowie. Część z nich przyznaje, że dzięki temu udaje im się w łatwo wybronić przed zarzutami o stronniczość czy też niekulturalne zachowanie.

Do nagrywania przekonują się również sędziowie. Część z nich przyznaje, że dzięki temu udaje im się w łatwo wybronić przed zarzutami o stronniczość czy też niekulturalne zachowanie.źródło: ShutterStock

Po siedmiu latach wyposażania sal sądowych w sprzęt nagrywający i wydaniu na ten cel prawie 200 mln zł Ministerstwo Sprawiedliwości mówi na razie „dość”.

Obecnie nagrywane są rozprawy cywilne i wykroczeniowe. W związku z tym w tego typu sprawach nie są już sporządzane tradycyjne pisemne protokoły. Zamiast tego sędziowie i strony mają dostęp do zapisu audio-wideo z przebiegu rozpraw.

– Jeżeli chodzi o ocenę tego rozwiązania, to zdania wśród sędziów są podzielone. Część z nich jest zadowolona, część narzeka na uciążliwość, jaka się z tym wiąże. Łatwiej i szybciej bowiem pracuje się na tradycyjnym pisemnym protokole, który liczy kilka stron, niż z e-protokołem, na który składa się nieraz kilkadziesiąt godzin nagrań – przyznaje Mariusz Królikowski, sędzia Sądu Okręgowego w Płocku, prezes płockiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Wygląda na to, że głosy niezadowolenia dotarły do Ministerstwa Sprawiedliwości. Podjęło one bowiem decyzję o niekontynuowaniu projektu w dotychczasowym kształcie, w ramach którego nagrywaniem rozpraw miały zostać objęte również sprawy karne. Poinformował o tym Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, udzielając odpowiedzi na interpelację jednego z posłów. Wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta na skutek doświadczeń nabytych podczas realizacji projektu e-Protokół w sprawach cywilnych i wykroczeniowych, a także z powodu troski o gospodarne wydatkowanie środków.

Enigmatyczna decyzja


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Oeago(2017-08-28 15:47) Zgłoś naruszenie 30

  Może tę resztę pieniędzy MS niech przeznaczy na zakup właściwych urządzeń do pracy s sądach tj szybkich komputerach na których pracują w sądach, mocnych szybkich serwerach do których są podpięte polskie sądy by praca faktycznie była szybka.

  Odpowiedz
 • Zbigniew Rzebro(2017-08-31 14:39) Zgłoś naruszenie 11

  Brawo! W kilka lat polskie ministerstwo sprawiedliwości doszło do tego, co starożytnym cywilizacjom zajęło stu czy nawet tysiąclecia - odkryli pismo!

  Odpowiedz
 • kris(2017-09-09 07:23) Zgłoś naruszenie 00

  Na kij w sprawach cywilnych nagrywanie jak to przecież w sprawach karnych dochodzi do falszowania akt przez sędziów wprowadzić monitoring karnych spraw to zmniejszy sie liczba osadzonych i panstwo wyjdzie jeszcze z zyskiem na tej zmianie

  Odpowiedz
 • specj,absurdologiistosowanej(2017-08-29 18:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe,czy opracowywane sa np. telewizyjne formy dokumentacji notarialnej,medycznej czy inzynieryjnej?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane