statystyki

Procedura cywilna: Jest przyzwolenie na chałupniczy e-protokół

autor: Piotr Szymaniak06.12.2017, 07:10; Aktualizacja: 06.12.2017, 07:37
prawo, technologie, internet, cyberbezpieczeństwo

Choć nagrywanie rozpraw w sprawach cywilnych wprowadzono już siedem lat temu, wciąż jeszcze nie wszystkie sale rozpraw są wyposażone w odpowiednią aparaturęźródło: ShutterStock

Zgodnie z art. 1621 kodeksu postępowania cywilnego sąd, na wniosek strony, wyraża zgodę na utrwalanie przez nią posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. O ile nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na prawidłowość postępowania. Projekt nowelizacji k.p.c. przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości uchyla ten przepis. W zamian proponując dodanie art. 91, który odwraca tę zasadę.

Zgodnie z proponowanym przepisem nie będzie wymagane zezwolenie na utrwalenie przez strony i uczestników postępowania czynności sądowych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.

Paragraf drugi tego przepisu nakłada jedynie obowiązek uprzedzenia o tym sądu. Nie oznacza to jednak, że sąd nie będzie mógł zakazać nagrywania. Będzie to możliwe w sytuacji, w której sąd zarządził odbycie całego lub części posiedzenia przy drzwiach zamkniętych lub, tak jak obecnie, ze względu na prawidłowość postępowania.

Według MS obecne zasady w kwestii nagrywania rozprawy nie przystają do dzisiejszych oczekiwań społecznych w zakresie publicznej jawności działania wymiaru sprawiedliwości. Po drugie obecne rozwiązanie zbytecznie obciąża sąd obowiązkiem każdorazowego udzielania zezwolenia na rejestrację. Po trzecie, obecne obostrzenia w tej kwestii i tak są niemożliwe do wyegzekwowania, skoro strona może skrycie sporządzać nagranie dźwięku niezależnie od tego, czy sąd na to pozwolił, czy nie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane