statystyki

Procedura cywilna: Jest przyzwolenie na chałupniczy e-protokół

autor: Piotr Szymaniak06.12.2017, 07:10; Aktualizacja: 06.12.2017, 07:37
prawo, technologie, internet, cyberbezpieczeństwo

Choć nagrywanie rozpraw w sprawach cywilnych wprowadzono już siedem lat temu, wciąż jeszcze nie wszystkie sale rozpraw są wyposażone w odpowiednią aparaturęźródło: ShutterStock

Zgodnie z art. 1621 kodeksu postępowania cywilnego sąd, na wniosek strony, wyraża zgodę na utrwalanie przez nią posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. O ile nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na prawidłowość postępowania. Projekt nowelizacji k.p.c. przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości uchyla ten przepis. W zamian proponując dodanie art. 91, który odwraca tę zasadę.

Zgodnie z proponowanym przepisem nie będzie wymagane zezwolenie na utrwalenie przez strony i uczestników postępowania czynności sądowych za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.

Paragraf drugi tego przepisu nakłada jedynie obowiązek uprzedzenia o tym sądu. Nie oznacza to jednak, że sąd nie będzie mógł zakazać nagrywania. Będzie to możliwe w sytuacji, w której sąd zarządził odbycie całego lub części posiedzenia przy drzwiach zamkniętych lub, tak jak obecnie, ze względu na prawidłowość postępowania.

Według MS obecne zasady w kwestii nagrywania rozprawy nie przystają do dzisiejszych oczekiwań społecznych w zakresie publicznej jawności działania wymiaru sprawiedliwości. Po drugie obecne rozwiązanie zbytecznie obciąża sąd obowiązkiem każdorazowego udzielania zezwolenia na rejestrację. Po trzecie, obecne obostrzenia w tej kwestii i tak są niemożliwe do wyegzekwowania, skoro strona może skrycie sporządzać nagranie dźwięku niezależnie od tego, czy sąd na to pozwolił, czy nie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane