statystyki

MS: Stosowanie konstytucji przez sądy to nie samowola

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.08.2017, 07:37; Aktualizacja: 23.08.2017, 09:28
Za nietrafny uznał Ziobro także zarzut niedookreśloności zaskarżonych przepisów

Za nietrafny uznał Ziobro także zarzut niedookreśloności zaskarżonych przepisówźródło: ShutterStock

Przepisy prawa nie powinny stwarzać Sądowi Najwyższemu oraz Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu okazji do dokonywania wykładni pojęć konstytucyjnych w oparciu o ich znaczenie zawarte w ustawach zwykłych.

A taka możliwość, przy zastosowaniu odpowiedniej interpretacji, istnieje na podstawie przepisów, które regulują procedurę podejmowania przez SN i NSA uchwał wyjaśniających zagadnienia prawne. Z tych też powodów należy uznać je za niezgodne z ustawą zasadniczą. Do takich wniosków doszedł minister sprawiedliwości, który przedstawił stanowisko w sprawie wszczętej przed Trybunałem Konstytucyjnym przez grupę posłów PiS.

Wniosek parlamentarzystów został złożony do TK tuż po tym, jak SN w składzie siedmiu sędziów uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, zaś zastosowanie go wcześniej nie wywołuje skutków procesowych. Kanwą do wydania tej uchwały było ułaskawienie w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych nieprawomocnie za nielegalne działania biura w aferze gruntowej z 2007 r.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane