statystyki

MS: Stosowanie konstytucji przez sądy to nie samowola

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.08.2017, 07:37; Aktualizacja: 23.08.2017, 09:28
Za nietrafny uznał Ziobro także zarzut niedookreśloności zaskarżonych przepisów

Za nietrafny uznał Ziobro także zarzut niedookreśloności zaskarżonych przepisówźródło: ShutterStock

Przepisy prawa nie powinny stwarzać Sądowi Najwyższemu oraz Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu okazji do dokonywania wykładni pojęć konstytucyjnych w oparciu o ich znaczenie zawarte w ustawach zwykłych.

A taka możliwość, przy zastosowaniu odpowiedniej interpretacji, istnieje na podstawie przepisów, które regulują procedurę podejmowania przez SN i NSA uchwał wyjaśniających zagadnienia prawne. Z tych też powodów należy uznać je za niezgodne z ustawą zasadniczą. Do takich wniosków doszedł minister sprawiedliwości, który przedstawił stanowisko w sprawie wszczętej przed Trybunałem Konstytucyjnym przez grupę posłów PiS.

Wniosek parlamentarzystów został złożony do TK tuż po tym, jak SN w składzie siedmiu sędziów uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, zaś zastosowanie go wcześniej nie wywołuje skutków procesowych. Kanwą do wydania tej uchwały było ułaskawienie w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych nieprawomocnie za nielegalne działania biura w aferze gruntowej z 2007 r.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane