statystyki

Tylko konstytucja może ograniczyć prezydenckie prawo łaski

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.08.2017, 16:00
W stanowisku czytamy np., że prezydent wcale nie starał się zastąpić sąd i stosując prawo łaski, nie rozstrzygnął toczącego się przed tym sądem postępowania karnego.

W stanowisku czytamy np., że prezydent wcale nie starał się zastąpić sąd i stosując prawo łaski, nie rozstrzygnął toczącego się przed tym sądem postępowania karnego.źródło: ShutterStock

Nie istnieje żaden organ, który byłby władny zanegować decyzję głowy państwa w przedmiocie zastosowania prawa łaski. Taką tezę stawia prezydent w przesłanym do Trybunału Konstytucyjnego stanowisku. Tym samym Andrzej Duda uznał, że Sąd Najwyższy, wydając uchwałę negującą możliwość ułaskawienia osób jeszcze nieosądzonych prawomocnym wyrokiem sądowym, przekroczył swoje kompetencje.

Postępowanie przed TK zainicjował marszałek Sejmu, który dostrzegł, że między SN a prezydentem zaistniał spór kompetencyjny. I zwrócił się do sądu konstytucyjnego o jego rozstrzygnięcie. Pretekstem stała się wspomniana już uchwała SN (sygn. akt I KZP 4/17). Została ona wydana na tle sprawy, w której oskarżonymi i skazanymi w I instancji były osoby wchodzące w skład kierownictwa Centralnego Biura Administracyjnego na czele z Mariuszem Kamińskim, obecnym koordynatorem ds. służb specjalnych. SN w składzie siedmiu sędziów uznał wówczas, że prezydent, stosując prawo łaski przed wydaniem prawomocnego orzeczenia, przekroczył przysługującą mu na mocy konstytucji prerogatywę. Na poparcie tej tezy przywołał szereg argumentów, z którymi teraz głowa państwa polemizuje.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • baltazar(2017-08-14 19:13) Zgłoś naruszenie 1916

  Ograniczenie prawa łaski jest zawarte w Konstytucji. Wynika z kolejnego zdania, zakazującego stosowania prawa łaski w stosunku do osób skazanych przez TK - wynika z niego prosty wniosek, że prawo łaski stosuje się wyłącznie w stosunku do osób skazanych. Art. 42 ust. 3 Konstytucji stwierdza, że każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu, czyli osoba skazana wyrokiem nieprawomocnym nie jest zgodnie z Konstytucją osobą skazaną, a niewinną. Proste, jasne i klarowne.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • edek(2017-08-15 13:14) Zgłoś naruszenie 186

  Prezydent złamał prawo i postaram się to wytłumaczyć na najprostszym przykładzie: Czy można dać rozwód kawalerowi ??? Nie można. A dlaczego ? Bo nie jest żonaty. Na tej samej zasadzie nie można ułaskawić skazanego nieprawomocnym wyrokiem, czyli niewinnego człowieka...... proste

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Mirek(2017-08-15 08:41) Zgłoś naruszenie 145

  Gdyby "naród" chciał dać prezydentowi prawo do ułaskawiania osób niewinnych-vide domniemanie konstytucji-to w sposób wyraźny byłoby to wyrażone w konstytucji.

  Odpowiedz
 • Antonin(2017-08-15 07:42) Zgłoś naruszenie 148

  odkąd Strażnik Konstytucji, czyli Duda pełniący obowiązki Prezydenta, stał w pierwszym kaczystowskim szeregu jej łamaczy, odtąd powoływanie się przez niego na tę samą, po wielokroć łamaną przez niego Konstytucję JEST NIESKUTECZNE i JEST GRZECHEM złamania przesięgi danej Polakom i Bogu. Tak mi dopomóż Bóg

  Odpowiedz
 • jaa2(2017-08-14 23:29) Zgłoś naruszenie 1116

  1. Trybunał stanu to nie trybunał konstytucyjny 2. Konstytucja nie ogranicza prezydenta w tym zakresie a były czasy i konstytucje ze ograniczały 3. poczytaj sobie z ciekawości o abolicji i amnestii 4. podsumowujac prezydent ma racje

  Odpowiedz
 • abcd(2017-08-15 13:45) Zgłoś naruszenie 82

  Może to już najwyższy czas, aby zlikwidować prawo łaski przysługujące prezydentowi? Albo wyrok niezawisłych sądów coś znaczy, albo nie. Należy o problemie prawa łaski pamiętać, gdy będzie zmieniana Konstytucja. Przenoszenie uprawnień króla na prezydenta, to całkowite nieporozumienie.

  Odpowiedz
 • tomasz_kubik@toya.net.pl(2017-08-16 00:09) Zgłoś naruszenie 62

  Andrzej Duda nie używa argumentów prawnych. Obowiązuje Konstytucja Rzeczypospolitej. O ile według niego nie istnieje organ, który mógłby zanegować decyzję Andrzeja Dudy "ułaskawienia" Mariusza Kamińskiego, to trzeba przywrócić funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. Uchwała Sądu Najwyższego określa czym jest prawo łaski w artykule 139 Konstytucji i wobec kogo można je zastosować.

  Odpowiedz
 • Raz dwa trzy(2017-08-16 11:26) Zgłoś naruszenie 21

  Konstytucja wymienia przypadki kiedy Prezydent nie może zastosować prawa łaski i niema tam przypadku że nie może ułaskawić przed uprawomocnieniem jakiegoś wyroku...... A SN ma tyle do Prezydenta co co mojego psa....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bogusław Wierzbicki(2017-08-14 20:25) Zgłoś naruszenie 07

  W myśl art. 129 ust. 2 Konstytucji RP, prawomocność ważności wyboru Prezydenta RP przeciwko której przysługuje protest konstytucyjny następuje po upływie terminu do zgłoszenia tego protestu bądź wskutek jego oddalenia. W braku ustawy do art. 129 ust. 2 Konstytucji RP sprawa ważności wyboru Prezydenta RP dokonanego 8 października 2000 r. nie jest zakończona. Złożenie przysięgi przed datą zakończenia tego postępowania, a więc w sytuacji, gdy nie rozpoczął w ogóle biegu termin do zwołania Zgromadzenia Narodowego, jest nieskuteczne.Od dnia 23 grudnia 2000 r. obowiązki Prezydenta RP wykonuje Marszałek Sejmu III kadencji, który wciąż działa. Andrzej Duda nie jest Prezydentem RP. Sprawowanie władzy przez niego jest naruszeniem suwerenności Narodu Polskiego. Sejm VIII kadencji jest organem nieistniejącym. Marek Kuchciński nie ma uprawnienia do zainicjowania tego postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, który obsadzony przez osoby nieuprawnione, nie podniesie braku jego legitymacji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • spioch(2017-08-15 17:20) Zgłoś naruszenie 04

  Prosze wyjasnic to magiczne slowo Konstytucja. No jak zauwazam to co najmniej of czasow zakonczenie II - giej wojny swiatowej pozostala jedynie nazwa , sama w sobie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane