statystyki

Pisemne uzasadnienia obowiązkowe w sprawach cywilnych?

autor: Sławomir Wikariak22.08.2017, 07:24; Aktualizacja: 22.08.2017, 09:00
Trudno oszacować, o ile więcej pracy mieliby sędziowie

Trudno oszacować, o ile więcej pracy mieliby sędziowieźródło: ShutterStock

Sejmowa komisja zajmie się petycją, aby do wszystkich wyroków w sprawach cywilnych sędziowie musieli sporządzać z urzędu pisemne uzasadnienia. Zdaniem sędziów spowolniłoby to orzekanie.

Autor petycji przekonuje, że obligatoryjne uzasadnianie wyroków mogłoby nie tylko podnieść jakość orzecznictwa, ale również przyczynić się do lepszego rozumienia prawa przez społeczeństwo. Wskazuje jednocześnie, że rozwiązanie takie jest znane w systemach prawnych wielu państw, w tym także unijnych. Artykuł 111 ust. 6 konstytucji Republiki Włoskiej stanowi, że „wszystkie orzeczenia sądowe muszą być uzasadnione”. Analogiczny przepis można znaleźć w konstytucji Hiszpanii (art. 120 ust. 3). Na potrzebę uzasadniania orzeczeń wskazuje również europejska konwencja praw człowieka. Zgodnie z art. 45 ust. 1 „wyroki, jak również decyzje co do dopuszczalności skargi, zawierają uzasadnienie”.

Także w Polsce początkowo wszystkie orzeczenia w sprawach cywilnych miały podlegać uzasadnianiu z urzędu. Tak pierwotnie zakładał kodeks postępowania cywilnego z 1930 r. Ostatecznie jednak tekst opublikowany w 1933 r. zawierał już rozwiązanie, które funkcjonuje do dzisiaj. Zgodnie z nim uzasadnienie jest sporządzane na żądanie strony postępowania sądowego.

W czym mogłaby pomóc obligatoryjność? Bez wątpienia w upowszechnianiu wykładni dokonywanych przez sądy. Portal orzeczeń sądów powszechnych zgromadził już prawie 220 tys. uzasadnień, do których każdy ma dostęp. Oczywiście pod warunkiem, że uzasadnienie zostało napisane.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane