statystyki

Komornicy u ministra. W sprawie VAT

autor: Piotr Szymaniak09.08.2017, 07:36; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

– W ostatnich dwóch miesiącach mieliśmy do czynienia z kumulacją niekorzystnych zmian, dokonywanych zarówno za pomocą prac legislacyjnych, jak i na skutek istotnych z punktu widzenia finansowania egzekucji orzeczeń – dodaje prezes KRKźródło: ShutterStock

 Zgodnie z art. 22 par. 1 ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) minister finansów może, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników, zaniechać w całości lub w części poboru podatków. W tym celu wydaje rozporządzenie, w którym określa rodzaj daniny, okres zwolnienia i zainteresowaną grupę podatników.

– Nie ulega wątpliwości, że zaistniała sytuacja w pełni uzasadnia przyjęcie, iż zaniechanie w całości poboru VAT od opłat egzekucyjnych do czasu wejścia w życie nowych ustaw komorniczych uzasadnione jest ważnym interesem publicznym – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, który wystąpił właśnie do ministra sprawiedliwości, by z kolei ten zwrócił się do szefa resortu finansów.

Zdaniem komorników wydanie takiego rozporządzenia jest konieczne z powodu nagromadzenia okoliczności, które w znaczący sposób wpływają na sytuację finansową poszczególnych kancelarii.

– W ostatnich dwóch miesiącach mieliśmy do czynienia z kumulacją niekorzystnych zmian, dokonywanych zarówno za pomocą prac legislacyjnych, jak i na skutek istotnych z punktu widzenia finansowania egzekucji orzeczeń – dodaje prezes KRK.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • agent (2017-08-09 10:09) Zgłoś naruszenie 4333

  Ale numer. Wysłali Fronczka do Ziobry z nadzieją, że ten będzie lobbował w ich sprawie u Morawieckiego. Widać, że komornikom nie brakuje tupetu. Przecież w projekcie ustawy również komornicy płacą VAT, tyle, że od uzyskanej prowizji. W związku z powyższym i tak nie wiele to dla nich zmienia. Najpierw do opłat doliczali VAT i to niesłusznie, wtedy to było ok. Kiwali dłużników jak tylko mogli z 8 % na 15 % opłaty, bo na kwitariusz komornik więcej zarabia - w końcu jesteśmy komornikami, nic nam nie zrobią. W tej specyficznej grupie zawodowej, zwłaszcza wśród geruzji, panowało dziwne przekonanie o nadzwyczajnych przywilejach i to przeważnie wtedy, kiedy na szkoleniach śmigały butelki z trunkami. A tak swoją drogą, dziwię, że prezes KRK daje tak sobą pomiatać. Przecież wiadomo, kto rządzi w KRK same grube ryby, które zabierają najwięcej tlenu - układ trwał.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • smutny(2017-08-09 23:00) Zgłoś naruszenie 230

  Smutne. Jako wierzyciela interesuje mnie sprawne wykonanie wyroku. Podkreślam wykonanie wyroku, którego ktoś nie raczył wykonać dobrowolnie, nierzadko kiedy całkowicie mając w pupie, że jest winien pieniądze, że powinien opuścić nieswoje mieszkanie. Ale co tam u nas w kraju dominuje moralność Kalego, a wykonanie wyroku? Kogo to dziś obchodzi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • nataia(2017-08-09 13:52) Zgłoś naruszenie 2338

  komornicy mówili, że jak będą musieli płacić VAT, to połowa kancelarii zbankrutuje. I co > ? płacą VAT, a czy ktoś słyszał, żeby jakaś Kancelaria Komornicza upadła ???

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • sprawiedliwy(2017-08-10 18:29) Zgłoś naruszenie 1716

  Komentarze typu nie znam się ale się wypowiem :p

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Komoras(2017-08-11 12:32) Zgłoś naruszenie 1414

  Komornicy niczego nie będą oddawać, bowiem pobierali i rozliczali VAT na zasadach ogólnych- zgodnie z zasadą neutralności podatku obrotowego i obowiązującą nas Dyrektywą UE- tak jak ona jest obowiązująca w całej gospodarce. Zwracam uwagę, iż przedstawiciele doktryny, włączając w to twórcę tego rozwiązania w Polsce prof. Modzelewskim jednoznacznie wskazywali ww. sposób rozliczeń. Vat notariuszy doliczany jest do wartości usługi... Co do Sądu Najwyższego- to Państwo Sędziowie sądzą tak, jakie są oczekiwania. Już sądzili pobieranie VATu egzekucji z nieruchomości, gdzie komornika uznano płatnikiem podatku, choć sprzedaży dokonuje sąd w postanowieniu o przysądzeniu własności... W sądownictwie obowiązuje bowiem taka zasada - czyje rządy, tego sądy - i tak zawsze bywało...

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • gość(2017-08-11 11:04) Zgłoś naruszenie 1214

  Kiedy komornicy oddadzą vat, który bezprawnie pobrali od stron postępowania - nie tylko od dłużników ale i od wierzycieli?

  Odpowiedz
 • Nowy(2017-08-11 12:59) Zgłoś naruszenie 112

  Nie krytykując orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie wliczenia podatku VAT do opłaty egzekucyjnej to uważam, że to orzeczenie zostało wydane pod wpływem zagrożenia podpisania zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym przez Prezydenta. Żadne racjonalne argumenty oraz opinie profesora Witolda Modzelewskiego twórcy ustawy o VAT nie przemawiały składu orzekającego.Orzeczenie Sądu Najwyższego doprowadziło do sytuacji w której Komornicy łamią ustawę o komornikach ponieważ zaniżają minimalną opłatę określoną w ustawie. Ponadto to orzeczenie spowduje mniejsze wpływy do budżetu z tyt. podatku VAT i dochodowego oraz doprowadzi do zwolnień pracowników w Kancelariach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PLN(2017-08-09 08:50) Zgłoś naruszenie 1031

  Reakcja władz samorządu komorniczego to po prostu brak honoru z jednoczesnym brakiem racjonalnego myślenia długofalowego. Otóż teraz to powinni połknąć tą żabę bez szemrania. Komornicy powinni stanowczo wycofać się na samym początku z jakiejkolwiek możliwości vat- u, gdy dotyczyła ona opłat egzekucyjnych. Jednak nie Komornikom się wydawało że to dobry biznes bowiem można sobie ten vat odliczyc. ( i tu po trzech latach mamy psikusa i wielki galimatias) Wygranymi w tej sytuacji są jedno lub dwu osobowe kancelarie, które nie mają w ogóle vatu gdyż są zwolnione bo nie przekroczyły kwoty określonej przepisami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Snake(2017-08-09 08:17) Zgłoś naruszenie 826

  Hahaha. Najpierw władze komornicze twierdziły usilnie, że w sprawie "doliczania VATu" na pewno mają rację w sprawie korzystnej dla siebie interpretacji. Nie przekonało ich pismo ministerstwa, interpretację podatkowe, stanowiska Sądów niższych instancji. A teraz jak to potwierdził NSA, to idą po prośbie do Ministra o ogólne zwolnienie z podatku. A gdzie konsekwencje własnych działań ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • danka(2017-08-18 19:00) Zgłoś naruszenie 81

  To są ludzie, nie mają za grosz wstydu. NAJPIERW doliczali VAT do opłat, czego nie powinni robić, teraz piszą do ministra, żeby specjalnie dla nich wydał rozporządzenie. To są jakieś żarty, które się szybko skończą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane