statystyki

Totalna krytyka sądów i sędziów podkopuje zaufanie do całego państwa [OPINIA]

autor: Wieńczysław Grzyb23.08.2017, 07:37; Aktualizacja: 23.08.2017, 08:20
"Ci, którzy obecnie orzekają, zdają egzamin, choć oczywiście zawsze były i będą pretensje do ich pracy"

"Ci, którzy obecnie orzekają, zdają egzamin, choć oczywiście zawsze były i będą pretensje do ich pracy"źródło: ShutterStock

Jak zapewne wielu wie, Kopernik był nie tylko wybitnym astronomem, lecz także sformułował aktualne do dziś prawo ekonomiczne (nazywane także prawem Kopernika-Greshama).

Mówi ono, że zły pieniądz wypiera z obiegu pieniądz dobry. Twierdzenie to można zastosować do obecnej rzeczywistości społecznej, szczególnie w odniesieniu do regulacji prawnych. Bowiem w efekcie działań populistów złe regulacje wypierają te dobre.

W trakcie toczącej się dyskusji nad trzema projektami ustaw: o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych (ten ostatni ma już postać obowiązującej nowelizacji) populizm osiągnął swoje szczyty. Odnosząc się do ekonomicznego prawa Kopernika, można stwierdzić, że w istocie w ogóle nie ma już w obiegu dobrego pieniądza.

W dyskusji wokół proponowanych zmian przyjęto następujące założenia, akceptowane przez wszystkie strony sporu:


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • kacperek(2017-08-23 08:29) Zgłoś naruszenie 1817

  Oczywiście,krytyka sądów podkopuje zaufanie do państwa.Tyle tylko,że państwo nie potrafi sobie poradzić ze specjalna kastą.

  Odpowiedz
 • iudex(2017-08-23 09:04) Zgłoś naruszenie 108

  Przecież pisowi i naczelnikowi o to chodziło.

  Odpowiedz
 • mr(2017-08-23 14:56) Zgłoś naruszenie 810

  Cała organizacja tego "przemysłu "sprawiedliwości"" podkopuje zaufanie społeczne. Zaczynając od braku demokratycznej kontroli nad wyrokami na czasie dochodzenia do sprawiedliwości skończywszy. Mówienie o wymiarze sprawiedliwości w tym kontekście jest wręcz niepoważne. Krytyka natomiast jest ważna, ponieważ ludzie jako suweren powinni zadecydować czy dalej chcą takiego państwa, czy szukamy innych lepszych rozwiązań.

  Odpowiedz
 • Jan(2017-08-23 11:45) Zgłoś naruszenie 85

  Jeżeli PiS i minister Ziobro krytykuje tak Sądy za za działanie to dlaczego zrezygnował z nagrywania przebiegu rozpraw. Nie ma nagrania, nie ma dowodu prawidłowości lu nieprawidłowości w procesie. A wtedy jak się coś nie podoba to zawsze można zwalić winę na sędziego.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-08-23 15:47) Zgłoś naruszenie 79

  ....Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości i to powinno być zapisane w Konstytucji RP aby kiedyś kolejny Lenin-- bis nie poucinał Princeslawyer/ą główek ze względu na Ich bezpodstawnie górnobiegunowy dochód i majątki . Wszak to cyniczne i niedemokratyczne aby de/fakto prawnicy sami sobie ustalali stawki. Czyż nad Ich wkładem pracy często szablonowym i stawkami nie powinien pieczy sprawować bezpośrednio SEJM? Przed Budką o d 10 000 zł sporu min opłata adwokacka wynosiła 12% . Budka tak ten dbający o dostęp obywateli do Sądów za tą samą kwotę sporu -36% i to mają być stawki minimalne ,możliwe od podniesienia 4 krotnego, a po Budce Ziobro widząc jak bardzo przegięli nie narażając się jednak zanadto Kaście Prawniczej zarządził od tej samej kwot 24% min wynagrodzenia . . Czas tą patologie i praktyki ustalania tak stawek natychmiast znieść . Niech Prawnicy nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 /krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Na obronę twierdzą ,że drogo kosztuje uczelnia i dużo się kształcą -- a Ja Im odpowiadam tak drogo gdyż promują Was mecenasi tzw pociotki których na to stać w rodzinach prawniczych ,drogo jest celowo aby biedni chociaż też inteligentni nie mogli się dorwać do Ich żłóbka—stzw. zlaban ekonomiczny. Mówią inflacja --a czy w kwocie sporu też była inflacja? Kiedyś wystarczało a teraz brakuje te 10 000zł na życie? Polaków nie stać na koszty Sądowe i adwokatów ,czas aby ta grupa, czesto działająca w tzw zmowie cenowej , ba nawet zalegalizowanej zmowie , otrzymała dozorce (Posłów) nad sobą –czyli reprezentantów obywateli którym ma służyć.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-08-23 15:47) Zgłoś naruszenie 67

  Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości i to powinno być zapisane w Konstytucji RP aby kiedyś kolejny Lenin-- bis nie poucinał Princeslawyer/ą główek ze względu na Ich bezpodstawnie górnobiegunowy dochód i majątki . Wszak to cyniczne i niedemokratyczne aby de/fakto prawnicy sami sobie ustalali stawki. Czyż nad Ich wkładem pracy często szablonowym i stawkami nie powinien pieczy sprawować bezpośrednio SEJM? Przed Budką o d 10 000 zł sporu min opłata adwokacka wynosiła 12% . Budka tak ten dbający o dostęp obywateli do Sądów za tą samą kwotę sporu -36% i to mają być stawki minimalne ,możliwe od podniesienia 4 krotnego, a po Budce Ziobro widząc jak bardzo przegięli nie narażając się jednak zanadto Kaście Prawniczej zarządził od tej samej kwot 24% min wynagrodzenia . . Czas tą patologie i praktyki ustalania tak stawek natychmiast znieść . Niech Prawnicy nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 /krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Na obronę twierdzą ,że drogo kosztuje uczelnia i dużo się kształcą -- a Ja Im odpowiadam tak drogo gdyż promują Was mecenasi tzw pociotki których na to stać w rodzinach prawniczych ,drogo jest celowo aby biedni chociaż też inteligentni nie mogli się dorwać do Ich żłóbka—stzw. zlaban ekonomiczny. Mówią inflacja --a czy w kwocie sporu też była inflacja? Kiedyś wystarczało a teraz brakuje te 10 000zł na życie? Polaków nie stać na koszty Sądowe i adwokatów ,czas aby ta grupa, czesto działająca w tzw zmowie cenowej , ba nawet zalegalizowanej zmowie , otrzymała dozorce (Posłów) nad sobą –czyli reprezentantów obywateli którym ma służyć.

  Odpowiedz
 • observ(2017-08-23 19:17) Zgłoś naruszenie 58

  "Nie ma jakichkolwiek naukowych opracowań, z których wynikałoby, że sądownictwo źle funkcjonuje" - nie ma co dalej czytać

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • M(2017-08-23 19:26) Zgłoś naruszenie 54

  Zaraz to krytyka podkopuje zaufanie do Panstwa czy zle oceniana przez Polakow dzialalnosc sadow ?

  Odpowiedz
 • Bert(2017-08-23 20:56) Zgłoś naruszenie 47

  Na szczęście złe wrażenie po krytyce sadów zaciera elegancka, merytoryczna krytyka rządów PIS w wykonaniu dżentelmeńskiej opozycji, która tylko kokieteryjnie nazwała się "totalną"

  Odpowiedz
 • Borys(2017-08-24 13:09) Zgłoś naruszenie 31

  Po 2 sprawach i kiludziesieciu posiedzeniach i po otrzymaniu protokołów z posiedzeń stwierdzam iż jak idziesz do sądu to weź że sobą sprzęt nagrywajacy i wszystko nagraj inaczej się zdziwisz co się zeznaje A co jest w protokole jedno z drugim ma niewiele wspólnego i z tym nieda się wygrać

  Odpowiedz
 • Jaaaaa(2017-08-23 18:58) Zgłoś naruszenie 22

  Nie chodzi o totalną krytykę,ale ostrą i merytoryczną.

  Odpowiedz
 • I Kto tu robi kasiorr6?(2017-08-23 16:28) Zgłoś naruszenie 24

  lepiej iść na Notariusza. Pada gość z długami ,cała rodzina wali do Notariusza aby się zrzec spadku ,potem Ich dziec i dzieci dzieci --taka kasa, oni jednak zapewniają wbrew logice i przepisom że każdy musi przyjść, cała nawet najdalsza rodzinna czyli Kto jest w kolejce po zadłużony spadek ma się zrzec do 6 miesięcy ,więc walą sióstry , ,bracia ,matki ,ojcowie ,następnie kuzyni ,kuzynki i kiedyś niezorientowany daleki krewny czyli Ty. I kazdy płaci haracz ,niby niewiele ale z odpisami i kopiami wychodzi co najmniej 100 od osoby. takie prawo sobie uchwaliliśmy.Kiedyś w ta pułapkę może wpadniesz i Ty też.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane