statystyki

Totalna krytyka sądów i sędziów podkopuje zaufanie do całego państwa [OPINIA]

autor: Wieńczysław Grzyb23.08.2017, 07:37; Aktualizacja: 23.08.2017, 08:20
"Ci, którzy obecnie orzekają, zdają egzamin, choć oczywiście zawsze były i będą pretensje do ich pracy"

"Ci, którzy obecnie orzekają, zdają egzamin, choć oczywiście zawsze były i będą pretensje do ich pracy"źródło: ShutterStock

Jak zapewne wielu wie, Kopernik był nie tylko wybitnym astronomem, lecz także sformułował aktualne do dziś prawo ekonomiczne (nazywane także prawem Kopernika-Greshama).

Mówi ono, że zły pieniądz wypiera z obiegu pieniądz dobry. Twierdzenie to można zastosować do obecnej rzeczywistości społecznej, szczególnie w odniesieniu do regulacji prawnych. Bowiem w efekcie działań populistów złe regulacje wypierają te dobre.

W trakcie toczącej się dyskusji nad trzema projektami ustaw: o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych (ten ostatni ma już postać obowiązującej nowelizacji) populizm osiągnął swoje szczyty. Odnosząc się do ekonomicznego prawa Kopernika, można stwierdzić, że w istocie w ogóle nie ma już w obiegu dobrego pieniądza.

W dyskusji wokół proponowanych zmian przyjęto następujące założenia, akceptowane przez wszystkie strony sporu:


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • kacperek(2017-08-23 08:29) Zgłoś naruszenie 1817

  Oczywiście,krytyka sądów podkopuje zaufanie do państwa.Tyle tylko,że państwo nie potrafi sobie poradzić ze specjalna kastą.

  Odpowiedz
 • iudex(2017-08-23 09:04) Zgłoś naruszenie 108

  Przecież pisowi i naczelnikowi o to chodziło.

  Odpowiedz
 • mr(2017-08-23 14:56) Zgłoś naruszenie 810

  Cała organizacja tego "przemysłu "sprawiedliwości"" podkopuje zaufanie społeczne. Zaczynając od braku demokratycznej kontroli nad wyrokami na czasie dochodzenia do sprawiedliwości skończywszy. Mówienie o wymiarze sprawiedliwości w tym kontekście jest wręcz niepoważne. Krytyka natomiast jest ważna, ponieważ ludzie jako suweren powinni zadecydować czy dalej chcą takiego państwa, czy szukamy innych lepszych rozwiązań.

  Odpowiedz
 • Jan(2017-08-23 11:45) Zgłoś naruszenie 85

  Jeżeli PiS i minister Ziobro krytykuje tak Sądy za za działanie to dlaczego zrezygnował z nagrywania przebiegu rozpraw. Nie ma nagrania, nie ma dowodu prawidłowości lu nieprawidłowości w procesie. A wtedy jak się coś nie podoba to zawsze można zwalić winę na sędziego.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-08-23 15:47) Zgłoś naruszenie 79

  ....Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości i to powinno być zapisane w Konstytucji RP aby kiedyś kolejny Lenin-- bis nie poucinał Princeslawyer/ą główek ze względu na Ich bezpodstawnie górnobiegunowy dochód i majątki . Wszak to cyniczne i niedemokratyczne aby de/fakto prawnicy sami sobie ustalali stawki. Czyż nad Ich wkładem pracy często szablonowym i stawkami nie powinien pieczy sprawować bezpośrednio SEJM? Przed Budką o d 10 000 zł sporu min opłata adwokacka wynosiła 12% . Budka tak ten dbający o dostęp obywateli do Sądów za tą samą kwotę sporu -36% i to mają być stawki minimalne ,możliwe od podniesienia 4 krotnego, a po Budce Ziobro widząc jak bardzo przegięli nie narażając się jednak zanadto Kaście Prawniczej zarządził od tej samej kwot 24% min wynagrodzenia . . Czas tą patologie i praktyki ustalania tak stawek natychmiast znieść . Niech Prawnicy nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 /krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Na obronę twierdzą ,że drogo kosztuje uczelnia i dużo się kształcą -- a Ja Im odpowiadam tak drogo gdyż promują Was mecenasi tzw pociotki których na to stać w rodzinach prawniczych ,drogo jest celowo aby biedni chociaż też inteligentni nie mogli się dorwać do Ich żłóbka—stzw. zlaban ekonomiczny. Mówią inflacja --a czy w kwocie sporu też była inflacja? Kiedyś wystarczało a teraz brakuje te 10 000zł na życie? Polaków nie stać na koszty Sądowe i adwokatów ,czas aby ta grupa, czesto działająca w tzw zmowie cenowej , ba nawet zalegalizowanej zmowie , otrzymała dozorce (Posłów) nad sobą –czyli reprezentantów obywateli którym ma służyć.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2017-08-23 15:47) Zgłoś naruszenie 67

  Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości i to powinno być zapisane w Konstytucji RP aby kiedyś kolejny Lenin-- bis nie poucinał Princeslawyer/ą główek ze względu na Ich bezpodstawnie górnobiegunowy dochód i majątki . Wszak to cyniczne i niedemokratyczne aby de/fakto prawnicy sami sobie ustalali stawki. Czyż nad Ich wkładem pracy często szablonowym i stawkami nie powinien pieczy sprawować bezpośrednio SEJM? Przed Budką o d 10 000 zł sporu min opłata adwokacka wynosiła 12% . Budka tak ten dbający o dostęp obywateli do Sądów za tą samą kwotę sporu -36% i to mają być stawki minimalne ,możliwe od podniesienia 4 krotnego, a po Budce Ziobro widząc jak bardzo przegięli nie narażając się jednak zanadto Kaście Prawniczej zarządził od tej samej kwot 24% min wynagrodzenia . . Czas tą patologie i praktyki ustalania tak stawek natychmiast znieść . Niech Prawnicy nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 /krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Na obronę twierdzą ,że drogo kosztuje uczelnia i dużo się kształcą -- a Ja Im odpowiadam tak drogo gdyż promują Was mecenasi tzw pociotki których na to stać w rodzinach prawniczych ,drogo jest celowo aby biedni chociaż też inteligentni nie mogli się dorwać do Ich żłóbka—stzw. zlaban ekonomiczny. Mówią inflacja --a czy w kwocie sporu też była inflacja? Kiedyś wystarczało a teraz brakuje te 10 000zł na życie? Polaków nie stać na koszty Sądowe i adwokatów ,czas aby ta grupa, czesto działająca w tzw zmowie cenowej , ba nawet zalegalizowanej zmowie , otrzymała dozorce (Posłów) nad sobą –czyli reprezentantów obywateli którym ma służyć.

  Odpowiedz
 • observ(2017-08-23 19:17) Zgłoś naruszenie 58

  "Nie ma jakichkolwiek naukowych opracowań, z których wynikałoby, że sądownictwo źle funkcjonuje" - nie ma co dalej czytać

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • M(2017-08-23 19:26) Zgłoś naruszenie 54

  Zaraz to krytyka podkopuje zaufanie do Panstwa czy zle oceniana przez Polakow dzialalnosc sadow ?

  Odpowiedz
 • Bert(2017-08-23 20:56) Zgłoś naruszenie 47

  Na szczęście złe wrażenie po krytyce sadów zaciera elegancka, merytoryczna krytyka rządów PIS w wykonaniu dżentelmeńskiej opozycji, która tylko kokieteryjnie nazwała się "totalną"

  Odpowiedz
 • Borys(2017-08-24 13:09) Zgłoś naruszenie 31

  Po 2 sprawach i kiludziesieciu posiedzeniach i po otrzymaniu protokołów z posiedzeń stwierdzam iż jak idziesz do sądu to weź że sobą sprzęt nagrywajacy i wszystko nagraj inaczej się zdziwisz co się zeznaje A co jest w protokole jedno z drugim ma niewiele wspólnego i z tym nieda się wygrać

  Odpowiedz
 • Jaaaaa(2017-08-23 18:58) Zgłoś naruszenie 22

  Nie chodzi o totalną krytykę,ale ostrą i merytoryczną.

  Odpowiedz
 • I Kto tu robi kasiorr6?(2017-08-23 16:28) Zgłoś naruszenie 24

  lepiej iść na Notariusza. Pada gość z długami ,cała rodzina wali do Notariusza aby się zrzec spadku ,potem Ich dziec i dzieci dzieci --taka kasa, oni jednak zapewniają wbrew logice i przepisom że każdy musi przyjść, cała nawet najdalsza rodzinna czyli Kto jest w kolejce po zadłużony spadek ma się zrzec do 6 miesięcy ,więc walą sióstry , ,bracia ,matki ,ojcowie ,następnie kuzyni ,kuzynki i kiedyś niezorientowany daleki krewny czyli Ty. I kazdy płaci haracz ,niby niewiele ale z odpisami i kopiami wychodzi co najmniej 100 od osoby. takie prawo sobie uchwaliliśmy.Kiedyś w ta pułapkę może wpadniesz i Ty też.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane