statystyki

Prawo rodzinne: Wyrodni opiekunowie pod okiem prokuratora

autor: Emilia Świętochowska17.08.2017, 07:38; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:15
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Obecnie zgodnie z art. 59 kodeksu postępowania cywilnego sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której jego udział uważa za potrzebny.źródło: ShutterStock

Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiać prokuraturę o wszystkich sprawach, w których może być zagrożone dobro dziecka, a także o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej. Umożliwi to nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, której projekt w trybie pilnym ma przedstawić resort sprawiedliwości.

Jak tłumaczy ministerstwo, propozycja jest odpowiedzią na rosnącą liczbę przypadków drastycznych przestępstw, których ofiarami były dzieci. Mowa tu m.in. o głośnej sprawie skatowania półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicia jego dwuletniej siostry oraz maltretowania dwumiesięcznego Igora z Łodzi (chłopiec trafił do szpitala ze złamaną czaszką). Z analizy resortu wynika, że do tragedii często dochodzi w rodzinach, które już są objęte dozorem kuratora sądowego lub w przypadkach, gdzie na wniosek np. pracowników opieki społecznej sądy prowadzą postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Obecnie zgodnie z art. 59 kodeksu postępowania cywilnego sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której jego udział uważa za potrzebny. Zdaniem ministerstwa, jeśli śledczy szybko otrzymają informacje z sądów rodzinnych, będą w stanie w porę zareagować w niepokojących sytuacjach, w tym m.in. zebrać i zabezpieczyć dowody.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik - Szczecin(2017-08-17 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Tego nam potrzeba. Tylko, że ciągle brakuje sędziów, asystentów sędziów, prokuratorów czynnych w służbie oraz asystentów prokuratorów. A bez nich nie sposób szybko reagować. Wszyscy chcą tanie państwo, aby też mieć pieniądze na program 500+. Tymczasem brakuje ludzi, żeby chronić dzieci i móc szybko reagować. Nie wystarczy prowadzić przepis, żeby zaczarować obecną rzeczywistość. Potrzeba dodatkowych środków z ministerstwa na etaty. Dużo etatów, dla przeciążonych wydziałów rodzinnych i wydziałów postępowań sądowych, czy śledczych. Nie oszukujmy się, jak politycy chcą, zęby sądy i prokuratury działały sprawnie, to muszą być nie tylko odpowiednie warunki pracy i dobra atmosfera pracy ( a tych często brakuje), ale przede wszystkim muszą znaleźć się pieniądze na nowe etaty, a także na podwyżki dla obecnych pracowników, gdyż ludzie stamtąd uciekają z powodu żenujących pensji, a nowych nie można ani tak łatwo, ani szybko wyszkolić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane