statystyki

Prawo rodzinne: Wyrodni opiekunowie pod okiem prokuratora

autor: Emilia Świętochowska17.08.2017, 07:38; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:15
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Obecnie zgodnie z art. 59 kodeksu postępowania cywilnego sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której jego udział uważa za potrzebny.źródło: ShutterStock

Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiać prokuraturę o wszystkich sprawach, w których może być zagrożone dobro dziecka, a także o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej. Umożliwi to nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, której projekt w trybie pilnym ma przedstawić resort sprawiedliwości.

Jak tłumaczy ministerstwo, propozycja jest odpowiedzią na rosnącą liczbę przypadków drastycznych przestępstw, których ofiarami były dzieci. Mowa tu m.in. o głośnej sprawie skatowania półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicia jego dwuletniej siostry oraz maltretowania dwumiesięcznego Igora z Łodzi (chłopiec trafił do szpitala ze złamaną czaszką). Z analizy resortu wynika, że do tragedii często dochodzi w rodzinach, które już są objęte dozorem kuratora sądowego lub w przypadkach, gdzie na wniosek np. pracowników opieki społecznej sądy prowadzą postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Obecnie zgodnie z art. 59 kodeksu postępowania cywilnego sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której jego udział uważa za potrzebny. Zdaniem ministerstwa, jeśli śledczy szybko otrzymają informacje z sądów rodzinnych, będą w stanie w porę zareagować w niepokojących sytuacjach, w tym m.in. zebrać i zabezpieczyć dowody.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik - Szczecin(2017-08-17 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Tego nam potrzeba. Tylko, że ciągle brakuje sędziów, asystentów sędziów, prokuratorów czynnych w służbie oraz asystentów prokuratorów. A bez nich nie sposób szybko reagować. Wszyscy chcą tanie państwo, aby też mieć pieniądze na program 500+. Tymczasem brakuje ludzi, żeby chronić dzieci i móc szybko reagować. Nie wystarczy prowadzić przepis, żeby zaczarować obecną rzeczywistość. Potrzeba dodatkowych środków z ministerstwa na etaty. Dużo etatów, dla przeciążonych wydziałów rodzinnych i wydziałów postępowań sądowych, czy śledczych. Nie oszukujmy się, jak politycy chcą, zęby sądy i prokuratury działały sprawnie, to muszą być nie tylko odpowiednie warunki pracy i dobra atmosfera pracy ( a tych często brakuje), ale przede wszystkim muszą znaleźć się pieniądze na nowe etaty, a także na podwyżki dla obecnych pracowników, gdyż ludzie stamtąd uciekają z powodu żenujących pensji, a nowych nie można ani tak łatwo, ani szybko wyszkolić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane