statystyki

Rusza zapowiadana rewolucja w procedurze cywilnej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:23
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Oprócz dokonania zmian w kodeksie postępowania cywilnego resort zamierza również znowelizować ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnychźródło: ShutterStock

Zapobieganie tzw. nadużyciu prawa procesowego, stworzenie systemu zażaleń poziomych, wprowadzenie zasady ponownego rozpoznania sprawy po uchyleniu orzeczenia w II instancji przez ten sam skład sądu – to tylko niektóre cele, jakie chce osiągnąć rząd, planując zmiany w procedurze cywilnej.

Właśnie ruszają prace nad projektem, o którym po raz pierwszy na łamach DGP opowiedział Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

„Projekt usunie trochę archaizmów i rozwiązań utrudniających sprawne prowadzenie postępowań cywilnych, ograniczy ilość pracy sędziów w ramach konkretnych postępowań, ale nie kosztem jakości tychże postępowań i finalnych rozstrzygnięć, i wprowadzi wiele innych, częstokroć nowatorskich rozwiązań procesowych (...)” – deklarował w sierpniu w rozmowie z DGP Piebiak. Zapowiedział również, że celem zmian ma być ograniczenie pieniactwa procesowego.

Dodatkowe sankcje


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane