statystyki

Rusza zapowiadana rewolucja w procedurze cywilnej

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:23
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Oprócz dokonania zmian w kodeksie postępowania cywilnego resort zamierza również znowelizować ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnychźródło: ShutterStock

Zapobieganie tzw. nadużyciu prawa procesowego, stworzenie systemu zażaleń poziomych, wprowadzenie zasady ponownego rozpoznania sprawy po uchyleniu orzeczenia w II instancji przez ten sam skład sądu – to tylko niektóre cele, jakie chce osiągnąć rząd, planując zmiany w procedurze cywilnej.

Właśnie ruszają prace nad projektem, o którym po raz pierwszy na łamach DGP opowiedział Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

„Projekt usunie trochę archaizmów i rozwiązań utrudniających sprawne prowadzenie postępowań cywilnych, ograniczy ilość pracy sędziów w ramach konkretnych postępowań, ale nie kosztem jakości tychże postępowań i finalnych rozstrzygnięć, i wprowadzi wiele innych, częstokroć nowatorskich rozwiązań procesowych (...)” – deklarował w sierpniu w rozmowie z DGP Piebiak. Zapowiedział również, że celem zmian ma być ograniczenie pieniactwa procesowego.

Dodatkowe sankcje


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane