statystyki

RPO o prawie łaski: Problemy stawiane przez Ziobrę są „teoretyczne”

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.08.2017, 07:36; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:09
paragraf prawo

Adam Bodnar nie zgodził się ze Zbigniewem Ziobrą także co do rzekomej niekonstytucyjności innego przepisu k.p.k., a mianowicie art. 529źródło: ShutterStock

 Zastosowanie prawa łaski nie jest przesłanką umorzenia postępowania karnego. A to dlatego że, jak uznał Sąd Najwyższy, skutecznie ułaskawić można jedynie osobę, w sprawie której postępowanie karne zostało już w sposób prawomocny zakończone.

Tak więc Trybunał Konstytucyjny nie powinien zajmować się wnioskiem ministra sprawiedliwości, który domaga się uznania za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisów kodeksu postępowania karnego zawierających przesłanki wnoszenia kasacji. Takie tezy stawia w przesłanym TK stanowisku Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Zbigniew Ziobro tymczasem chce, aby TK stwierdził niekonstytucyjność m.in. art. 523 par. 3 k.p.k. Stanowi on, że kasację na niekorzyść można wnieść jedynie w razie uniewinnienia oskarżonego albo umorzenia postępowania. Zdaniem MS przepis ten, jako że nie rozróżniono w nim podstaw umorzenia postępowania, umożliwia wniesienie kasacji także wówczas, gdy umorzenie było efektem zastosowania przez prezydenta aktu łaski.

RPO ocenia jednak, że problem postawiony przez Ziobrę ma charakter teoretyczny. Jak bowiem stwierdza, zastosowanie prawa łaski nie może być przesłanką umorzenia postępowania. „Jak podkreślił Sąd Najwyższy, prawo łaski może być bowiem skutecznie wykonane dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego. W tym momencie nie wchodzi już w grę umorzenie postępowania, bowiem zostało ono zakończone, zaś znaczenie aktu łaski sprowadza się do darowania kary i »puszczenia w niepamięć« czynu sprawcy” – tłumaczy Bodnar.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • czytelnik(2017-08-09 08:42) Zgłoś naruszenie 53

  RPO znawcą od wszystkiego, za wyjątkiem historii, zbłaźnił się holokaustem

  Odpowiedz
 • Bert(2017-08-09 11:56) Zgłoś naruszenie 30

  Bełkot małego kazia, któremu wypadł smoczek. Skoro SN jednoznacznie stwierdził, że konkretny akt łaski Prezydenta RP nie wywiera skutków procesowych, to czy to jest rzeczywiście tylko "problem teoretyczny".

  Odpowiedz
 • szofer(2017-08-09 11:36) Zgłoś naruszenie 11

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro nie opublikował jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

  Odpowiedz
 • Kontemplyta(2017-08-14 16:25) Zgłoś naruszenie 00

  Jakby sowietyzm uczył stosowania rachunku różniczkowego zgodnie z zamierzeniem Newtona, czyli nawet do tych nauk prawnych, a nie do budowy rakiet balistycznych, to RPO rozumiałby o czym mówi Prezydent RP. Dlaczego celem sądu miałoby być z definicji skazywanie? Skoro jest mediowanie, koncyliacja itd?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane