statystyki

Duża nowela prawa karnego

autor: Anna Krzyżanowska27.07.2017, 07:58; Aktualizacja: 27.07.2017, 09:03
Druga kategoria zmian dotknie instytucji wymiaru kary określonych w części ogólnej k.k. oraz przedawnienia

Druga kategoria zmian dotknie instytucji wymiaru kary określonych w części ogólnej k.k. oraz przedawnieniaźródło: ShutterStock

 „W Ministerstwie Sprawiedliwości aktualnie prowadzone są prace legislacyjne o charakterze kompleksowym w odniesieniu do Kodeksu karnego. (...) Projektowana nowelizacja przewiduje zasadniczą modyfikację wielu instytucji kształtujących reakcję prawnokarną na przypisane sprawcy przestępstwo – zapowiedział dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Deklaracja padła w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą zaostrzenia odpowiedzialności za przestępstwa na tle seksualnym. To też jest planowane. W zakresie np. przestępstwa zgwałcenia rozważane jest wprowadzenie zmian uwzględniających m.in. analizę prawnoporównawczą.

„Np. we Francji przestępstwo to w typie podstawowym zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 15, zaś w typie kwalifikowanym przez enumeratywnie wymienione okoliczności szczególnego rodzaju do 20 lat. Jeżeli przestępstwo zgwałcenia było poprzedzone, towarzyszyły mu lub nastąpiły po nim tortury lub inne nieludzkie traktowanie, maksymalną karą jest dożywotnie pozbawienie wolności. W przypadku zgwałcenia, którego skutkiem była śmierć ofiary maksymalna kara to 30 lat pozbawienia wolności” – wskazał Warchoł.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • gość(2017-07-31 23:06) Zgłoś naruszenie 10

    Pan zero ostatnio, jak miał okazję, już grzebał przy prawie karnym. Bez udziału autorytetów, ot, tak sobie. Niewiele z tego wyszło, ale kosztowało nas wszystkich podatników wiele pieniędzy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane