statystyki

Problem alimentacyjny ministra Ziobry. Włącza się RPO

autor: Patryk Słowik28.06.2017, 07:33; Aktualizacja: 28.06.2017, 09:31
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Bednarczyk

 „Proszę uprzejmie Pana Ministra o poinformowanie mnie, ile osób zostało skazanych za czyn z art. 209 kodeksu karnego w poprzednio obowiązującym brzmieniu w sytuacji, gdy jedynym źródłem sankcji za uchylanie się przez nich od wykonania obowiązku alimentacyjnego była ustawa” – napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. To pokłosie publikacji umieszczonych na sędziowskim blogu „Sub Iudice” oraz w DGP.

Przypomnijmy, na początku czerwca – w ślad za Sub Iudice – napisaliśmy, że art. 209 k.k. w wersji obowiązującej od 31 maja 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 952) spowoduje konieczność zwolnienia z zakładów karnych setek skazanych i zatarcia skazań tych, którzy otrzymali wyroki w zawieszeniu. Do niedawna bowiem karze podlegał ten, kto uchylał się od wykonania (z mocy ustawy, orzeczenia sądowego lub umowy) obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażał ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (niealimentacja).

Ustawodawca postanowił tę regulację doprecyzować. Teraz art. 209 k.k. stanowi, że karze podlega ten, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem lub innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej trzy miesiące. Wykasowano więc z przepisu karalność wynikającą z obowiązku ustawowego.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane