7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

21.07.2017, 07:15; Aktualizacja: 22.07.2017, 18:33
Dla zwykłego obywatela mało istotna jest sprawność działania Sądu Najwyższego jako całej instytucji, lecz ważne jest to, jak działa konkretna izba, do której trafi jego sprawa.

Dla zwykłego obywatela mało istotna jest sprawność działania Sądu Najwyższego jako całej instytucji, lecz ważne jest to, jak działa konkretna izba, do której trafi jego sprawa.źródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Obywatele do Sądu Najwyższego nie wnoszą bowiem odwołań, lecz kasacje (w sprawach karnych) i skargi kasacyjne (w innych – np. cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy; z wyłączeniem spraw administracyjnych podlegających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu). Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy merytorycznie. Skupia się na procedurze. Jeśli więc sędzia sądu powszechnego źle zinterpretował przepis, który zastosował, Sąd Najwyższy może uchylić wyrok. Ale jeśli doszło do błędnego ustalenia faktów, Sąd Najwyższy tego co do zasady nie będzie brał pod uwagę. Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Smutny(2017-11-12 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    W 2014 umiera sędzia prezes sądu najwyższego który został mianowany w 2010 roku a w 2014 i 2015 umurzano ważne procesy sądowe afer finansowych gdyby nie śmierć prezesa SN Stanisława Dąbrowskiego reformy KRS i SN byłyby dawno przeprowadzone a wybór prezesa SN w 2015 roku i przejście władzy przez Marszałka w 2010 roku mają te same znaczenie dla sytuacji geopolitycznej kraju i to te nie przestrzeganie konstytucji przez organy podległe SN

    Odpowiedz
  • J23(2017-07-26 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO NIKT NIE MÓWI O PRACOWNIKACH SN ? W OBECNIE OBOWIĄZUJĄCEJ USTAWIE NIC NA ICH TEMAT NIE MA. JEST ZA TO O NIANI DLA DZIECI SĘDZIÓW. A W ZAVETOWANEJ JEST ART. 90 § 2, CZYLI PRACOWNICY SN NA BRUK, KTÓRY JEST NIEZGODNY Z ART. 24 I ART. 60 KONSTYTUCJI RP..

    Odpowiedz
  • J23(2017-07-26 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    A GDZIE JEST SŁOWO O PRACOWNIKACH SN ? WPRAWDZIE W OBECNIE OBOWIĄZUJĄCJE USTAWIE JEST O NIANI, A PRACOWNIKACH SN NIE MA ANI SŁOWA, CO JUŻ JEST SKANDALEM ! A W ZAVETOWANEJ USTAWIE JEST § 90, KTÓRY MÓWI O WYGASZANIU ICH UMÓW O PRACĘ, CZYLI BEZ ŻADNYCH OSŁON SOCJALNYCH, ODPRAW, BRAK ODOWŁANIA SIĘ DO SĄDU, CZYLI SKORZYSTANIA Z KODEKSU PRACY. I TO TEŻ JEST SKANDAL JESZCZE WIĘKSZY !!!!

    Odpowiedz
  • Artek12350(2017-07-25 18:44) Zgłoś naruszenie 80

    Jak ciężko oderwać dziadków od koryta !!!!!!

    Odpowiedz
  • Tomasz B-y(2017-07-25 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie ten artykuł nie jest wiarygodny z 2 powodów. - kto go napisał?, brak autor, chyba wypada aby ktoś kto pisze coś dla szerszego kręgu przedstawił się z imienia i nazwiska. - Pofatygowałem się i przeczytałem projekt ustawy o SN, który jest dostępny na stronie sejm.gov.pl i nie znajduję żadnego potwierdzenia słów w ustawie o " Głowa państwa nie będzie mogła jednak zdecydować o pozostaniu danego sędziego, jeśli nie będzie sobie tego życzył minister sprawiedliwości." Projekt ustawy mówi tak: Rozdział 3 Nawiązanie, zmiana i ustanie stosunku służbowego sędziego Sądu Najwyższego - Art. 23. Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. § 4. Osoba, która ukończyła 65 rok życia może ubiegać się o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego po uzyskaniu zgody Ministra Sprawiedliwości. Przepis art. 31 stosuje się odpowiednio. Art. 25. § 1. Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Prezesów Sądu Najwyższego, obwieszcza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" o liczbie wolnych stanowisk sędziowskich przewidzianych do objęcia w poszczególnych izbach Sądu Najwyższego. § Art. 31. § 1. Sędzia Sądu Najwyższego może przejść w stan spoczynku z dniem ukończenia 60 roku życia w przypadku kobiety. Sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65 roku życia, chyba że nie później niż na 6 miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem tego wieku złoży oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie i Minister Sprawiedliwości wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. § 2. Oświadczenie i zaświadczenie, o których mowa w § 1, składa się Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, który wraz ze swoją opinią niezwłocznie przedkłada je Ministrowi Sprawiedliwości. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego swoje oświadczenie i zaświadczenie składa Ministrowi Sprawiedliwości. – 14 – § 3. Minister Sprawiedliwości podejmuje decyzję w przedmiocie wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. Art. 33. § 1. Na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Minister Sprawiedliwości, na czas określony, nie dłuższy niż dwa lata, może delegować sędziego sądu powszechnego posiadającego co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego," Proszę o poprawienie mnie jeżeli mylę się, ale nie jest to zgodne z prawdą co piszecie...

    Odpowiedz
  • hellodoggi(2017-07-23 18:33) Zgłoś naruszenie 01

    zmieni się:niesioł,tramwajarka,sztur,sowa,mucha i boni m.-uciekną za Odrę,i zostaną ministrami w rządzie makreli!

    Odpowiedz
  • Wanda(2017-07-23 09:58) Zgłoś naruszenie 10

    jak zobączę,że Ziobro będzie dożywotnio ministrem to pójdę i zaprotestuję

    Odpowiedz
  • Ak(2017-07-23 03:27) Zgłoś naruszenie 01

    Niektore minusy i kontrowersje przedstawione tak ze staja sie plusami, bo tak interpretuja to ustawodawcy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2017-07-22 16:21) Zgłoś naruszenie 112

    To teraz sędziowie będą wymieniani w każdą kadencję sejmu

    Odpowiedz
  • Babcia Fela(2017-07-22 14:19) Zgłoś naruszenie 1814

    Widać jasno, że chodzi o usprawnienie "oddanie" tej kosztownej instytucji na potrzeby społeczeństwa a nie jedynie jak do tej pory - jako najwyższej nagrody dla największych pupilków w światku sędziowskim. I to boli ( poza oczywiście faktem ogólnego osłabienia sędziowskiej kasty )

    Odpowiedz
  • Melod-Nick.(2017-07-22 12:34) Zgłoś naruszenie 24

    Słowa ,,Dlaczego to ważne" są zbędne, to medialno-ekranowy bzdet.

    Odpowiedz
  • Justawomen(2017-07-22 11:01) Zgłoś naruszenie 171

    "Najlepsi sędziowie, którzy są naprawdę niezawiśli i apolityczni, mają otrzymać propozycję pozostania w Sądzie Najwyższym." I zdecyduje o tym minister sprawiedliwości który sędzia jest niezawisly.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jxjdjd(2017-07-22 10:41) Zgłoś naruszenie 218

    Samochod ktory lamie prawo jadac pod prad ale lewym pasem... ma pierwszenstwo przed samochodem jadacym prawidlowo. Co to oznacza? Jesli jedziesz lewym pasem po autostradzie i wyprzedzasz samochody jadace prawym pasem to ty jestes winny wypadku. Tamten jak przezyje dostanie najwyzej mandat. Tamten lamie przepisy ale ty ich nie lamiesz ale ty jestes winny. Taki jest wyrok Sadu Najwyzszego w Polsce. Wiec cieszcie sie ze ten burdel wreszcie zostanie zreformowany.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Menka(2017-07-22 09:21) Zgłoś naruszenie 3918

    To sąd najwyższy stwierdza ważność wyborów, widać część nie rozumie po co te zmiany. Szkoda

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Qba(2017-07-22 07:47) Zgłoś naruszenie 1911

    Sędzią SN będzie mógl zostać notariusz? Czy to żart?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ruszcie inetelektem(2017-07-21 23:37) Zgłoś naruszenie 5525

    kto z Was ............broniący "sądownictwa" przynajmniej :"otarł" się o pracę w tym przybytku ....pytam KTO ...! nie macie (większość ) bladego pojęcia jak działa - NIETYKALNA IMMUNITETOWA KASTA. !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alek(2017-07-21 22:34) Zgłoś naruszenie 6641

    Popieram nowe zmiany bo Stary sąd był zmutowany

    Odpowiedz
  • hej(2017-07-21 21:06) Zgłoś naruszenie 8163

    sędziowie są ze swych stanowisk nieusuwalni. CZYLI SĄ KASTĄ UPRZYWILEJOWANĄ.! k....wa - DLACZEGO , kto to wymyślił.?? ZGROZA---Ludzie zastanówcie się , tak n i e m o ż e BYĆ .!!! staruch z demencja --- sikający w spodnie jest ...... NIETYKALNY. Ludzie ....miejcie litość dla (jak macie) własnej inteligencji.! Mamy najgorszą ,staroświecką konstytucje.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • ptr(2017-07-21 19:09) Zgłoś naruszenie 613

    Al supe wyjaśnione. Bez niepotrzebnyh emocji, rzeczowo i konkretnie.

    Odpowiedz
  • lolo(2017-07-21 17:15) Zgłoś naruszenie 306

    Cyt."Kadencja obecnego I prezesa prof. Małgorzaty Gersdorf zostanie skrócona. Konstytucja stanowi zaś, że I prezesa Sądu Najwyższego powołuje prezydent na sześcioletnią kadencję" ... W jaki sposob I Prezes SN zostanie odwolana zeby wszystko odbylo sie legalnie ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz