statystyki

Nowa ustawa o SN: Ziobro pozbędzie się nieprzychylnych władzy adwokatów i radców prawnych

autor: Patryk Słowik17.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 17.07.2017, 08:13
Przed izbą dyscyplinarną SN mają stawać sędziowie, adwokaci, radcowie prawni, notariusze oraz komornicy

Przed izbą dyscyplinarną SN mają stawać sędziowie, adwokaci, radcowie prawni, notariusze oraz komornicyźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

Izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma być odpowiedzią na szerzące się wśród sędziów patologie. Złożony przez posłów PiS projekt ustawy przewiduje, że staną przed nią także adwokaci, radcowie prawni, notariusze oraz komornicy. To rozwiązanie pozwoli pozbyć się niesprzyjających władzy adwokatów i radców prawnych

„Chodzi o zapewnienie w ten sposób maksymalnej bezstronności i skuteczności w rozpoznawaniu spraw dyscyplinarnych, które mają olbrzymie znaczenie dla autorytetu sądów i w ogóle środowiska prawniczego, a także jego morale” – przekonują wnioskodawcy w uzasadnieniu.

Efekt mrożący

Zdaniem samych zainteresowanych morale jednak raczej podupadnie, a nie wzrośnie. A to dlatego, że istnieją obawy o to, iż orzekanie tej izby SN będzie uwarunkowane politycznie. Projekt ustawy przewiduje bowiem, że pierwszych sędziów dyscyplinarnych wybierze minister sprawiedliwości.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

 • Jan(2017-07-17 08:30) Zgłoś naruszenie 3313

  Z tymi adwokatami, radcami, komornikami i notariuszami których minister się będzie pozbywał - to chyba trochę za daleko idziecie. Izba Dyscyplinarna będzie odwoławczą - więc najpierw musieliby zostać skazani przed własny, wewnątrz korporacyjny sąd dyscyplinarny. Chodzi o coś zupełnie innego - o "ratowanie" członków korporacji skazanych przez ich Sądy wewnętrzne z przesłanek poza-merytorycznych. W skrócie - o "parasol ochronny" nad nieprzychylnymi korporacjom ich członkami.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • stalinizm w czystej postaci....(2017-07-17 13:38) Zgłoś naruszenie 1711

  Czyli jest wprowadzany stalinizm w czystej postaci, czarna bolszewia zniszczy nasz kraj;

  Odpowiedz
 • Aleks(2017-07-17 08:27) Zgłoś naruszenie 1610

  Pierwszych wybierze minister, a 27 lat temu kto pierwszych wybrał??? Sekretarz PZPR? Bałagan sie nie skonczy poki nie zostanie opracowany naprawde idealny wzorzec powolywnaia sedziow niezaleznie od woli politykow tylko bezposrednio od woli spoleczenstwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pytanie(2017-07-17 11:05) Zgłoś naruszenie 1526

  A kiedy uwolnienie rynku usług prawnych? Obiecywane. Kiedy przychylniejsze potraktowanie magistrów prawa? Kiedy zmiana tego odziedziczonego po komunistach systemu reglamentacji?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Pełnomocnik(2017-07-17 17:28) Zgłoś naruszenie 712

  Pozbędzie się SPÓŁDZIELNI sądowo-adwokackich ...tak trzymać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a pieniądze biorą po 2000zł(2017-07-17 08:52) Zgłoś naruszenie 720

  Zlikwidować Adwokatów z Urzędu w katowicach,którzy nie pomagają wogóle a wręcz szkodzą jak ta na ul.taetralnej4.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bolesław(2017-07-18 00:13) Zgłoś naruszenie 65

  ...ani kroku w tył...

  Odpowiedz
 • Polaków nie stać na Sądy przez koszty Sądowe(2017-07-18 15:53) Zgłoś naruszenie 54

  ..........Polaków nie stać na Sądy przez koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hero(2017-07-17 16:40) Zgłoś naruszenie 512

  "Pokażcie konkretny przepis, zgodnie z którym Sąd Najwyższy może skazać (za hero: "uwalić") członka korporacji uniewinnionego przez wewnętrzny organ korporacji ??? NIE MA TAKIEGO PRZEPISU (i nawet nie jest planowany w krytykowanej nowej ustawie o SN !!!)." Dlaczego nie mając pojęcia o prawie wprowadzasz przez swoją ignorancję innych w błąd. W postępowaniu karnym (w tym w postępowaniu dyscyplinarnym) może być tak, że w I instancji może być uniewinnienie, w II instancji uniewinnienie, kasacja Ziobry do SN (czyli swoich kolesi), SN uchyla wyrok II instancji i przekazuje do ponownego rozpoznania. Przy czym sąd II instancji jest ZWIĄZANY wykładnią prawa wskazaną przez SN. Takie właśnie losy spotkały policjantów z Poznania, którzy strzelali do uciekających samochodem. W I instancji - uniewinnienie. W II instancji - uniewinnienie. SN uchylił i przekazał do II instancji. II instancja po ponownym rozpoznaniu sprawy, będąc związana wykładnią przedstawioną przez SN, skazała policjantów. Jeżeli więc nie masz bladego pojęcia o czym piszesz. Zamilknij.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • hahaha(2017-07-17 17:34) Zgłoś naruszenie 31

  Nie rozumiem jak organ wewnątrz korporacyjny (np. z tej korporacji która najprawdopodobniej w najbliższych dniach wyda oświadczenie o nie uznawaniu planowanych zmian w SN) wyda wyrok zgodnie z wytycznymi Izby Dyscyplinarnej SN i Ministra. W to chyba tylko ty wierzysz.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ratio(2017-07-22 16:43) Zgłoś naruszenie 10

  "Zdaniem samych zainteresowanych morale jednak raczej *********** a nie wzrośnie" - to co zrobiło środowisko przez te 30 lat, żeby to morale im wzrosło??? Czasu na poprawę chyba było dosyć?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane