Czym zajmuje się Sąd Najwyższy? Oto 9 głównych zadań

autor: Maciej Suchorabski16.07.2017, 18:00; Aktualizacja: 20.07.2017, 11:17
Siedziba Sądu Najwyższego w Warszawie

Siedziba Sądu Najwyższego w Warszawieźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

W związku z mocno kontrowersyjnymi zmianami, które zamierzają przeprowadzić posłowie Prawa i Sprawiedliwości w strukturach Sądu Najwyższego przypominamy, jakimi sprawami na co dzień zajmuje się ta instytucja. Poznajcie najważniejsze zadania SN.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • M(2017-07-16 19:53) Zgłoś naruszenie 139

  Najpierw proponuje zacząć pisać prawdę. "Na co dzień" Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów ? Głupoty piszecie. Dajcie lepiej jakiegoś eksperta.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-07-16 18:42) Zgłoś naruszenie 96

  Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego? Tak wygląda podział władzy w rzeczywistości. Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Demokracja_czy_dyktatura_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego%3F

  Odpowiedz
 • kkkkkkkaaaajjjjjjjaaa(2017-07-17 07:56) Zgłoś naruszenie 77

  W sumie to autostrady wybudowano za PO. Powinno się je rozebrać

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Grzegorz P.(2017-07-16 19:28) Zgłoś naruszenie 64

  Konieczna jest zmiana prawa o ustawowej wspólności małżeńskiej w obliczu oczywistego łamania prawa przez takie przepisy i ustawę, przecież nie można nakazywać z urzędu i powodować w ten sposób sytuacji małżonków i małżonek powszechnie skutkujących wykorzystaniem jednego z obywateli w każdym związku przez drugiego, co jest sprzeczne z najważniejszym, jak również konstytucyjnym prawem równości obywatelskiej. Dorośli obywatele winni mieć co zupełnie oczywiste zagwarantowane prawem w każdej sytuacji życiowej w całości i na wyłączność prawo do swoich własnych zarobków. Obecne w/w ustawa działa w ogóle przestępczo i o zgrozo wymusza bezprawne wykorzystywanie jednego z małżonków, jego dorobku z własnej pracy przez drugą osobę dorosłą w związku małżeńskim, co jest zupełnie przestępcze i w sprzeczności z prawem równości i wolności praw obywatelskich gwarantowanych konstytucyjnie. Konieczna jest zmiana ustawy o wspólności małżeńskiej ustawowej na ustawowo i prawnie regulowaną rozdzielność majątkową, zgodną również z prawem konstytucyjnym gwarantującym podobno równość praw obywatelskich (!)

  Odpowiedz
 • Fryd(2017-07-20 16:05) Zgłoś naruszenie 50

  4. Sąd Najwyższy rozstrzyga zagadnienia budzące wątpliwości prawne 5. SN rozpoznaje kasacje oraz skargi kasacyjne To chyba żart ? Owszem, tak jest w przepisach. Ale SN bardzo się stara, żeby w tym obszarze robić jak najmniej. Prawo mamy słabe (inflacja prawa), więc mądra wykładnia a szczególnie ujednolicanie jej byłoby na wagę złota. Niestety SN wykazuje się w tej dziedzinie kompletną indolencją i lenistwem, dopuszczając do tego, że w Polsce nastąpiła "regionalizacja" prawa a kompetencje wykładnicze SN de facto przejmują sądy apelacyjne. Jest gorzej niż za PRL gdyż wtedy przynajmniej sądy orzekały mniej więcej jednolicie w poszczególnych częściach kraju. Innymi słowy - tzw. "demokracja" dostała się również do praktyki i wykładni prawa, a wpływ SN na panujący chaos jest bardzo duży. Przy okazji SN "wsławił się" masowym odrzucaniem skarg kasacyjnych. Jest to organ, który od szeregu lat działa wadliwie, w dodatku wpuszczono do niego teoretyków - profesorów prawa którym nie zależy na dobru obywateli, dobru publicznym i którzy nie mają instynktu państwowotwórczego. 90% tych ludzi ma gdzieś Państwo Polskie. Ich interesuje głównie to, żeby dostosować się do dyrektyw i rozporządzeń unijnych, co wyraźnie widać w orzecznictwie. Podsumowując - orać, orać i sypać solą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kobieta sukcesu(2017-07-21 18:29) Zgłoś naruszenie 30

  Schetyna i Petru jeden ogon pod siebie, a drugi do góry i na Maderę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane