statystyki

Sytuacja bez precedensu. Co oznacza reforma sądownictwa? [OPINIE]

autor: Piotr Szymaniak14.07.2017, 07:40; Aktualizacja: 14.07.2017, 09:22
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Sytuacja bez precedensu. Co oznacza reforma sądownictwa?źródło: ShutterStock

Czy ewentualne przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym zagraża demokracji? A może jest rzeczywistą szansą na reformę sądownictwa? Projekt ustawy oceniają eksperci.

Adam Bodnar rzecznik praw obywatelskich, Krystian Markiewicz prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Krystyna Pawłowicz posłanka PiS, Marek Safjan sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskie i Ryszard Piotrowski konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego komentują planowaną reformę sądownictwa.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Inspektor Pracy(2017-07-15 08:52) Zgłoś naruszenie 72

  "No cóż TK Rzeplinskiego i SN POmysłodawców zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywist ości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” nawet jeżeli warunki pracy trwają do tej pory ---więc mozna Im wszystko odebrać gdyz wszystko jest "wygaszajace" --wszak czyz nie takie było Uzadasnienie TK Rzeplinskiego do Konstytucyjności Ustawy o Emeryturach POmostowych tyczącej się robotników zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ---- a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-”" To chyba także dotyczy sędziów Sądu Najwyższego

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Apel(2017-07-14 16:32) Zgłoś naruszenie 73

  Polaków nie stać na koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obywatel(2017-07-14 21:05) Zgłoś naruszenie 31

  Reforma sądownictwa jest jeszcze za płytka. Sędziowie nie powinni sądzić w środowisku w którym mieszkają. Przy tak wysokich pensjach stać ich na dojazdy do innych miejscowości. Ponadto w sprawach karnych jak i cywilnych powinny być ławy przysięgłych wybieranych losowo. Stop bezprawia w sądownictwa. Całkowita zmiana kodeków aby były czytelne dla zwykłego obywatela a nie tylko dla prawników.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • swiadekwylosowany(2017-07-15 13:00) Zgłoś naruszenie 10

  Do Obywatel.Kodeks drogowy zdaje sie byc raczej czytelny dla zwyklego obywatela.Ino te drogi krzywe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane