statystyki

Znowu zmiany w kosztach adwokackich dyscyplinarek

autor: Anna Krzyżanowska13.07.2017, 07:27; Aktualizacja: 13.07.2017, 09:30
Kontrowersyjna uchwała w kwietniu została uchylona przeważającą większością głosów i powrócono do starych zasad

Kontrowersyjna uchwała w kwietniu została uchylona przeważającą większością głosów i powrócono do starych zasadźródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka na ostatnim posiedzeniu plenarnym podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego. Tych, które ponosi obwiniony adwokat w razie skazania przez sąd dyscyplinarny.

Od 1 lipca mają one wynieść sztywno po 1 tys. zł za dochodzenie dyscyplinarne i postępowanie przed sądem dyscyplinarnym zarówno w I, jak i II instancji. W uzasadnionych wypadkach sąd, kierując się zasadami słuszności, będzie mógł jednak zwolnić obwinionego z ich poniesienia bądź też koszty podwyższyć maksymalnie do kwoty 3 tys. zł za każdy etap.

To już kolejna w tym roku zmiana w tej materii. 25 marca przyjęta została uchwała, która maksymalne koszty postępowań dyscyplinarnych w palestrze wywindowała z 3 do 25 tys. zł (tak wyceniono postępowanie przed sądem dyscyplinarnym w I instancji). Wywołało to burzę w środowisku. Nikt bowiem nie słyszał, by sąd dyscyplinarny wygenerował kiedykolwiek 25 tys. zł kosztów. Dla przykładu w izbie poznańskiej te wahają się w granicach 1–2 tys. zł. Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1999 ze zm.) wprost natomiast wskazuje, że Naczelna Rada Adwokacka, określając wysokość zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego, musi mieć na względzie właśnie te przeciętne.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane